AktüelEkonomi PolitikMete Hatay: CTP’lilerin Maraş’la ilgili çıkışları samimi değil

Araştırmacı Gazeteci Yazar Mete Hatay, CTP'lilerin Maraş'la ilgili çıkışlarını eleştirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 16, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Araştırmacı Gazeteci Yazar Mete Hatay, kişisel Sosyal Medya hesabından CTP’lilere eleştiri getirdi. Hatay açıklamasında, CTP’lilerin Maraş’la ilgili çıkışlarını samimi bulmadığını ifade etti.

Konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Kusura bakmasın CTP’li dostlar ama Maraş’la ilgili çıkışlarınızı samimi bulmuyorum. Yıllardır Maraş’ın açılması/iadesi üzerinde sizin bazı üyelerinizin de faal olduğu sivil toplum epeyi mücadele vermiştir. Bu kesimler yıllardır eylemlerle Maraş’ın eski sahiplerine bir an evvel iadesini gündemde tutmaya çalışmışlardır.

Bununla ilgili maalesef CTP hep Kapsamlı çözüm olmadan da “Maraş açılabilir” olasılığına arkasını dönmüştür (son zamanlarda Erhürman biraz daha farklı bir tavır aldı). Maraş hep bir pazarlık unsuru olarak Kapsamlı çözümle düşünülmüştür. Hatta eğer Maraş Rum mal sahiplerine iade edilirse, Rumların Kapsamlı çözüme olan motivasyonlarının biteceği bile ima edilmiş ve hala zaman zaman edilmektedir. CTP ilginç bir şekilde Maronitlerin dönüşü için de aynı soğukluğu gösterdi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın başlattığı ve Türkiye’nin desteklediği açılıma arkasını döndü. Bu konuda hiçbir çaba göstermedi. Bu arada “pragmatik” sağ “kurnazca” Maraş’ı açar gibi yapıp kendi yönetiminde tutmaya ve yeniden piyasaya çıkacak bu mallardan gerek inşaat olarak gerekse emlak piyasasında nasıl yararlanacaklarını düşünmeye başladı bile. Evkafçılar onların bu hayallerini biraz olsun ertelemesine rağmen. Şimdi neo liberal AKP tipi bir açılımla karşı karşıyayız. Ne olduğunu zaman gösterecek. CTP dahil Sol ise hala BM yönetiminde açılımdan falan söz ediyor. Mümkündür. Öyleyse bu konuda niye tek taraflı bir adımla bu işin üzerine gidilmiyor? Demek ki akıllarının arkasında yine pazarlık yapma var! Sanırım sayın Akıncı da aynı pozisyonda. Niye?

Niye Maraş’ı bölge olarak hemen sahiplerine iade edilmesini istemiyoruz da durup gene, bazı küçük hesaplar yapıp, yarım yamalak çözümler üzerinde duruyoruz? Bu iş sınır ayarlamasıyla kolayca yapılabilir.. Sonra esas mal sahipleri kendi mallarını ve belediyelerini ne yapacaklarına kendileri karar verebilirler. Maraş şu an itibarıyla bir Pazarlık unsuru değil Utanmazlık abidesidir ve bir an evvel mal sahiplerine iadesinin gerçekleşmesi gerekir!! Gerisi bence lafazanlıktır…

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık