AktüelPolitikaMesutoğlu: “Mutabakat Zaptı Meclis tarafından onaylanmalı”

Halkın Partisi üyesi, avukat Serkan Mesutoğlu, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan tartışmalı mutabakat zaptının yürürlüğe girebilmesi için meclis tarafından onaylanması gerektiğini vurguladı. Mesutoğlu’nun sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle: “UBP – HP Hükümeti’nin Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun iki hafta önce imzaladığı, içeriğini iki hafta boyunca paylaşmadığı ve nihayet dün açıklama zahmetinde bulunduğu “Mutabakat Zaptı”nın yürürlüğe girebilmesi için meclis gündemine gelmesi ve bir uygun bulma yasası ile onaylanması gerektiğini düşünüyorum: 1. Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, “Mutabakat Zaptı”nın KKTC...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 23, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Halkın Partisi üyesi, avukat Serkan Mesutoğlu, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan tartışmalı mutabakat zaptının yürürlüğe girebilmesi için meclis tarafından onaylanması gerektiğini vurguladı.

Mesutoğlu’nun sosyal medyadan yaptığı paylaşım şöyle:

“UBP – HP Hükümeti’nin Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun iki hafta önce imzaladığı, içeriğini iki hafta boyunca paylaşmadığı ve nihayet dün açıklama zahmetinde bulunduğu “Mutabakat Zaptı”nın yürürlüğe girebilmesi için meclis gündemine gelmesi ve bir uygun bulma yasası ile onaylanması gerektiğini düşünüyorum:

1. Eğitim Bakanı Çavuşoğlu, “Mutabakat Zaptı”nın KKTC Anayasası’nın 90. Maddesine uygun bir şekilde yapıldığını ve ayrıca “TC ve KKTC Arası Eğitim, Kültür, Bilim ve Teknik Alanında İşbirliği Protokol Onay Yasası”na göre imzalandığını ifade etmektedir.

2. Söz konusu anayasa maddesi bir uluslararası anlaşmanın yürürlüğe girebilmesiyle ilgili birden fazla usulden bahsetmektedir.

3. “Mutabakat Zaptı”nın yürürlüğe girmesiyle ilgili olarak gündeme gelebilecek iki usul vardır. Birincisi, “Mutabakat Zaptı”nı meclisin onayına tabi tutarak bir uygun bulma yasası ile yürürlüğe koymaktır. İkincisi ise, “Mutabakat Zaptı”nı daha önce yürürlüğe girmiş bir uluslararası anlaşmanın “uygulama anlaşması” olarak kabul edip meclisin onayına tabi tutmaksızın yürürlüğe koymaktır.

4. Çavuşoğlu, “Mutabakat Zaptı”nın hangi usule göre yürürlüğe gireceği konusunda açık bir beyanda bulunmamıştır. Fakat “Mutabakat Zaptı”nın, “TC ve KKTC Arası Eğitim, Kültür, Bilim ve Teknik Alanında İşbirliği Protokol Onay Yasası”na göre imzalandığını ve hayata geçirildiğini ifade etmek suretiyle söz konusu zaptın bir “uygulama anlaşması” olduğu imasında bulunmuştur.

5. Eğer UBP – HP Hükümeti, bir uygulama anlaşması olduğu yaklaşımından hareketle “Mutabakat Zaptı”nın yürürlüğe girebileceğini iddia ediyorsa kanımca bu hukuka aykırı olur. Çünkü, “Mutabakat Zaptı” denilen anlaşma “KKTC ile TC Arasında İmzalanan Eğitim, Bilim ve Kültür Alanındaki İşbirliği Protokolünün Onaylanmasının Uygun Bulunmasına İlişkin Yasa”nın uygulama anlaşması olabilecek mahiyette değildir.

6. Dolayısıyla, “Mutabakat Zaptı”nın yürürlüğe girebilmesi için meclis tarafından onaylanması gerektiğini düşünüyorum.”

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık