AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaMesutoğlu: “Hakikaten, ‘Bir kere de emekçi kazansa olmaz mı?'”

Son günlerde tartışma konusu olan ve Bakanlar Kurulu’nda da değerlendirilen yerli iş gücünü destek ve sendikalaşmaya teşvik uygulamasıyla ilgili olarak Serkan Mesutoğlu sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Mesutoğlu, ön görülen uygulamaya dair fikir ve eleştirilerini aktardığı paylaşımında, uygulamanın sadece KKTC vatandaşlarını kapsadığını belirterek, “Örneğin inşaatta çalışan bir KKTC vatandaşına “Al sana her ay maaşına ekstradan 750 Türk Lirası veriyorum. Çünkü sen KKTC vatandaşısın” derken aynı inşaatta, aynı işi yapan ve bu uygulamayı gören bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 8, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Son günlerde tartışma konusu olan ve Bakanlar Kurulu’nda da değerlendirilen yerli iş gücünü destek ve sendikalaşmaya teşvik uygulamasıyla ilgili olarak Serkan Mesutoğlu sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı.

Mesutoğlu, ön görülen uygulamaya dair fikir ve eleştirilerini aktardığı paylaşımında, uygulamanın sadece KKTC vatandaşlarını kapsadığını belirterek, “Örneğin inşaatta çalışan bir KKTC vatandaşına “Al sana her ay maaşına ekstradan 750 Türk Lirası veriyorum. Çünkü sen KKTC vatandaşısın” derken aynı inşaatta, aynı işi yapan ve bu uygulamayı gören bir Nijeryalı’ya, bir Filipinli’ye, bir Türkiyeli’ye “Üzgünüm ama sen Nijeryalı’sın, sen Filipinli’sin, sen Türkiyeli’sin. Aynı emeği sarf etmene rağmen Nijeryalı olduğun için, Filipinli olduğun için, Türkiyeli olduğun için daha düşük maaş alacaksın.” diyebilir misiniz?” ifadelerini kullandı.

Uygulamanın beraberinde ayrımcılık da getireceğini kaydeden Mesutoğlu, basının da bu konuda bilgilendirici davranmadığını ifade etti. Mesutoğlu şunları belirtti: “Çünkü “Özel sektör emekçisine maaş desteği” adı altında ortaya atılan proje bir tüzüğün altında düzenleniyor ve işte o tüzük, bu saydığım kesimleri kapsamıyor.Bu seferde ben soruyorum: Basın bu konularda bilgi sahibi olmasına rağmen mi söz konusu projeye övgüler düzmektedir?Ve yine soruyorum: Hakikaten, “Bir kere de emekçi kazansa olmaz mı?””

Serkan Mesutoğlu’nun açıklaması şöyle:

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık