AktüelEkonomi PolitikManşetPolitikaMesutoğlu: “Hakikaten, ‘Bir kere de emekçi kazansa olmaz mı?'”

Son günlerde tartışma konusu olan ve Bakanlar Kurulu’nda da değerlendirilen yerli iş gücünü destek ve sendikalaşmaya teşvik uygulamasıyla ilgili olarak Serkan Mesutoğlu sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı. Mesutoğlu, ön görülen uygulamaya dair fikir ve eleştirilerini aktardığı paylaşımında, uygulamanın sadece KKTC vatandaşlarını kapsadığını belirterek, “Örneğin inşaatta çalışan bir KKTC vatandaşına “Al sana her ay maaşına ekstradan 750 Türk Lirası veriyorum. Çünkü sen KKTC vatandaşısın” derken aynı inşaatta, aynı işi yapan ve bu uygulamayı gören bir...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 8, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Son günlerde tartışma konusu olan ve Bakanlar Kurulu’nda da değerlendirilen yerli iş gücünü destek ve sendikalaşmaya teşvik uygulamasıyla ilgili olarak Serkan Mesutoğlu sosyal medya üzerinden bir açıklama yaptı.

Mesutoğlu, ön görülen uygulamaya dair fikir ve eleştirilerini aktardığı paylaşımında, uygulamanın sadece KKTC vatandaşlarını kapsadığını belirterek, “Örneğin inşaatta çalışan bir KKTC vatandaşına “Al sana her ay maaşına ekstradan 750 Türk Lirası veriyorum. Çünkü sen KKTC vatandaşısın” derken aynı inşaatta, aynı işi yapan ve bu uygulamayı gören bir Nijeryalı’ya, bir Filipinli’ye, bir Türkiyeli’ye “Üzgünüm ama sen Nijeryalı’sın, sen Filipinli’sin, sen Türkiyeli’sin. Aynı emeği sarf etmene rağmen Nijeryalı olduğun için, Filipinli olduğun için, Türkiyeli olduğun için daha düşük maaş alacaksın.” diyebilir misiniz?” ifadelerini kullandı.

Uygulamanın beraberinde ayrımcılık da getireceğini kaydeden Mesutoğlu, basının da bu konuda bilgilendirici davranmadığını ifade etti. Mesutoğlu şunları belirtti: “Çünkü “Özel sektör emekçisine maaş desteği” adı altında ortaya atılan proje bir tüzüğün altında düzenleniyor ve işte o tüzük, bu saydığım kesimleri kapsamıyor.Bu seferde ben soruyorum: Basın bu konularda bilgi sahibi olmasına rağmen mi söz konusu projeye övgüler düzmektedir?Ve yine soruyorum: Hakikaten, “Bir kere de emekçi kazansa olmaz mı?””

Serkan Mesutoğlu’nun açıklaması şöyle:

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©