AktüelEkolojiMeşrubat şişe ve ambalajları yüzde 100 geri dönüşümle üretilecek

Açıklanan plana göre 2025 yılına kadar şişe ambalajlarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş materyal kullanılacak. 2030 yılına kadar da şişelerde bu orana ulaşılacak.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 2, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupalı ​​meşrubat üreticileri bu hafta 2030 için yeni vizyonlarını açıklayarak plastik şişelerde yüzde 100 geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzeme kullanma planlarını duyurdu.

2025 yılına kadar şişelerin üzerindeki ambalajlarının yüzde 100’ünün pet şişelerin de yüzde 50’sinin geri dönüştürülmüş içerikten oluşacağı taahhüt edildi.2030 yılına kadar da pet şişelerinde de yüzde 100 oranına ulaşılması hedefleniyor.

‘Döngüsel ambalaj vizyonu’ olarak adlandırılan modeli endüstri grubu UNESDA başlattı.  UNESDA yetkilileri bunun hem teknik hem de ekonomik olarak fizibil olduğunu belirtiyorlar.

‘Hedef döngüsel ekonomi modeline geçmek’

Euronews Türkçe’nin aktardığına göre PepsiCo Avrupa Yöneticisi Ian Ellington yaptığı açıklamada “Hedefimiz tüm ürünlerimizde tam bir dairesel ekonomi modeline geçmek” dedi.

Ellington, “Ambalajın asla israf edilmemesi gereken bir kaynak olduğuna inanıyoruz ve tam döngüselliğe ulaşmak ve Avrupa Komisyonu’nun yeşil ekonomiye geçişi hızlandırma gündemini desteklemek için çok sayıda adım atıyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu geçen yıl Mart ayında yeni bir döngüsel ekonomi eylem planını açıklayarak, ambalaj, inşaat malzemeleri ve araçlar gibi alanlarda geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımına ilişkin 2021 sonuna kadar zorunlu şartlar getirileceğini duyurmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık