AktüelEkonomi PolitikMesai saati 35-36 saate düşen çalışanların verimliliği arttı

2015-2019 yıllarında yürütülen bu uygulamaya 2 bin 500’den fazla kişinin dahil olduğu belirtildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 6, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İzlanda’da mesai saatinin 35-36 saate düşürüldüğü pilot programda çalışanların verimliliğinin arttığı açıklandı.

Çalışanların stres, tükenmişlik sendromu ve sağlık-iş hayatı dengesinde de iyileşme gözlemlendi.

Mutlulukları arttı

İzlanda’da çalışan nüfusun yüzde 1’inden fazlası maaşlarında kesinti olmadan haftalık mesai saatinin 35-36 saate düşürüldüğü pilot programa katıldı.

Pilot uygulamanın sonucuna göre, çalışanlarda verimlilik artarken, mutluluk ve refah düzeyleri de olumlu yönde etkinlendi.

Araştırmacılar, çalışanların yüzde 86’sının mesai saatlerini azalttığını veya esnettiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Pilot programla ilgili değerlendirmeler

İzlanda’da bulunan Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Birliği’nden araştırmacı Gudmundur D. Haraldsson programla ilgili, “Deneme yalnızca modern zamanlarda daha az çalışmanın mümkün olduğunu değil, aynı zamanda ilerici değişimin de mümkün olduğunu gösterdi” yorumunda bulundu.

Birleşik Krallık’taki düşünce kuruluşu Autonomy’nin direktörü Will Stronge ise programla ilgili, “Daha kısa çalışma saatleri üzerine yapılan bu dünyanın en geniş çaplı denemesi her bakımdan büyük bir başarıydı” ifadelerini kullandı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık