AktüelEkolojiMersinlik Kumsalı’nda kaplumbağa yuvaları arabalar tarafından dağıtıldı

Tatlısu Özel Çevre Koruma alanı içerisindeki Mersinlik kumsalında tekerlek izleri tespit edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 26, 2020
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı

Tatlısu Özel Çevre Koruma alanı içerisindeki Mersinlik kumsalında tekerlek izleri tespit edildi.

Bu sabah çekilen fotoğraflarda, kumsalda birçok araba tekerlek izinin olduğu gözlemlenirken, bazı araçların, kaplumbağa yuvalarının üzerinden geçtiği de belirtildi.

“Doğadan Haber Ver Kıbrıs” adlı Facebook grubunda paylaşılan foroğraflarda, kumsalın girişinde araba kullanmanın yasak olduğunu belirten iki tabela olduğu da ifade edilirken, dün akşam saatlerinde yapılan kontrollerde bu izlerin bulunmadığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Dün akşam saatlerinde ekiplerimiz kumsalda yasa dışı kamp yapılmaması için kontrol etmişlerdi. Şu anda araç izinden başka bir şeyin görünmediği kum üzerinde dün akşam saatlerinde hiç iz yoktu. Bu sabah ekiplerimiz kumsalı kaplumbağa izlerini bulmak üzere kontrole gittiklerinde, bu araç izlerinin kaplumbağa izlerinin ve en kötüsü bir kaplumbağa yuvasının üzerinden geçtiğini gördüler.

Bu kumsalın girişinde sahilde araba kullanmanın yasak olduğunu gösteren iki tabela var. Bu tabelalar olmasa bile kktc sınırları içerisinde herhangi bir kumsalda araç kullanmak yasak. Bugün, her yıl üzerinde yaklaşık 130 yuva bulunabilen bu küçük ama oldukça önemli kumsalda böyle bir olaya tanıklık etmek bizi derinden yaralamıştır.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..