AktüelKıbrıs SorunuMendenez: Amacım son Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrıldığını görmek

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, Tayyip Erdoğan'ın taksime ve iki devlete dayanan vizyonunu uygulama girişiminin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin yıllar içinde elde ettiği kararlara ters düşen bir adım olduğunu ve Kıbrıs halkının yanı sıra tüm bölge için kötü olduğunu vurguladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 31, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez, Tayyip Erdoğan’ın taksime ve iki devlete dayanan vizyonunu uygulama girişiminin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yıllar içinde elde ettiği kararlara ters düşen bir adım olduğunu ve Kıbrıs halkının yanı sıra tüm bölge için kötü olduğunu vurguladı.

Mendenez, dün gece Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen 3’üncü Makarios nişanıyla onurlandırıldığı törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs ile derin ve uzun vadeli ilişkisine olan bağlılığının altını çizerek, amacının son Türk askerinin Kıbrıs’tan ayrıldığını görmek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Amerikan Senatör Menendez’e teşekkür ederek, ilkeleri ve eylemleriyle insan hakları, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin dünya çapında tutunmasına önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı, Mendenez’in hukukun üstünlüğüne saygı ilkesine ters düştüğü için Amerika’nın dış politikasına aykırı olan ve Türkiye’nin denizde ve karada yasa dışı ve tek taraflı olarak gerçekleştirdiği eylemlerine karşı, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenlik haklarını kullanmasını kararlı bir şekilde savunduğunu belirtti. 

Anastasiadis, Türklerin işgal altındaki kapalı Maraş şehrinin statüsünü değiştirme niyetlerini açık bir şekilde kınamasından ve Amerikan Başkanını harekete geçmeye teşvik etmesinden dolayı Amerikan Senatöre yönelik takdirini özellikle dile getirdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık