AktüelKültürMelez bir Forum: Çatışma dönüşümünde festivallerin rolü

8, 9 ve 10 Ekim’de gerçekleştirilecek olan performanslar ve etkinliklerden sonra, Dayanışma Evi tarafından organize edilen Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, 11-12 Ekim’de festivallerin çatışma dönüşümünde oynadığı rol konulu bir foruma ev sahipliği yapıyor. Forum, Kıbrıs ve yurtdışından birçok profesyoneli bu iki günlük buluşmada bir araya getiriyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 20, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

8, 9 ve 10 Ekim’de gerçekleştirilecek olan performanslar ve etkinliklerden sonra, Dayanışma Evi tarafından organize edilen Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, 11-12 Ekim’de festivallerin çatışma dönüşümünde oynadığı rol konulu bir foruma ev sahipliği yapıyor. Forum, Kıbrıs ve yurtdışından birçok profesyoneli bu iki günlük buluşmada bir araya getiriyor.

Melez bir biçimde, hem Dayanışma Evi’nde hem de çevrimiçi olacak şekilde organize edilen forumda, sanatçılar, performans sanatları paydaşları ve festival düzenleyiciler arasında bir dizi tartşma seansı düzenlenecek. Forum’un amacı, festivallerin ve yaratıcılığın, baskın anlatıları sorgulayarak, çatışma dönüşümünde oynayabileceği rolü irdelemektir.

8 yıllık varlığında, Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, çokça zorluk ve deneyimden sonra, festivaller ve toplumlardaki yeri üzerine gittikçe daha zor sorular soruyor. Melez Forum 3 temel soruyu irdelemeyi amaçlıyor:

  • İnsanları tüm farklılıklarına rağmen bir araya getiren bir festivalin özellikleri nelerdir ve bu özellikler çatışma dönüşümüne yönelik, bilinçli olarak nasıl kullanılabilir?
  • Festivaller çatışma dönüşümünde hayati rol oynabilecek olan yeni yöntemler görmemizi sağlayacak alanları nasıl yaratabilir?
  • Sanatçılar, festivaller ve seyirciler baskın anlatılara nasıl meydan okuyabilir?

Bu sorular, aralarında Kıbrıs, ABD, Arjantin, Hindistan, İsrail, Hollanda, Hırvatistan ve İran’ın da bulunduğu bir çok ülkeden katılımcı tarafından tartışılacak.

Melez Forum, Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali ve IMPACT (Kültür, Sanat ve Çatışma Dönüşümü için Birlikte Hayal Ediyoruz Platformu) tarafından, Festival Akademisi’nin işbirliğiyle düzenlenmektedir. Forum’a, 11 ve 12 Ekim 2021 tarihlerinde Dayanışma Evi’nde davet üzerine katılınabilecektir. Forum aynı zamanda online canlı yayından takip edilebilecektir.

~ * ~

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, Lefkoşa ara bölgede, Dayanışma Evi tarafından organize edilen eşsiz bir festivaldir. Şimdi, 8. Ylında da sanatın dönüştürücü gücünü kullanarak fiziksel ve zihinsel bariyerleri yıkmayı amaçlıyor. Festival bu yıl, yerli ve yabancı sanatçılar tarafından geliştirilen bir çok proje ve eseri içinde barından, heyecan verici bir program sunuyor.

Sanatçılarla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir: https://bufferfringe.org/artists/

Tarih ve mekanlar yakında duyurulacaktır, takipte kalın!

Buffer Fringe Performans Sanatları Festivali, Tarihsel diyalog ve Araştırma Derneği’nin bir projesi olan Dayanışma Evi’nin bir barış programıdır ve Active Citizens Fund’ın finansal desteği ile gerçekleştirilmektedir. Bu yıl, Dayanışma Evi’nin Kıbrıs’taki toplumlar arasına sosyal, siyasal ve kültürel diyalogu güçlendirmeye devam ettiği 10.yıl.

Festival aynı zamanda IMPACT, Hollanda Büyükelçiliği, Fransa Büyükelçiliği ile Kıbrıs Fransız Enstitüsü, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği, Kıbrıs Goethe Enstitüsü, Avrupa Kültürel Vakfı ve Home Cafe tarafından desteklenmektedir.

Tüm gelişmeler için festivali aşağıdaki kanallardan takip edebilirsiniz:

Blog: www.bufferfringe.org

Buffer Fringe 2020 after-movie: www.youtube.com/watch?v=x9Iq8gKQLg0

Facebook: www.facebook.com/BufferFringe  

Instagram: @bufferfringe www.instagram.com/bufferfringe  

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık