AktüelDünyaMeksika’da kadınların öfkesi sokakları, binaları tutuşturuyor!

Kadınlar, önceki gün anayasa mahkemesini ateşe verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 25, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Her gün en az 10, geçtiğimiz 2019 yılındaysa 4 bin kadının katledildiği Meksika’da kadınların isyanı sokakları, devlet kurumlarını tutuşturmaya devam ediyor. 25 yaşındaki Ingrid Escamilla Vargas’ın 46 yaşındaki eşi Erik Francisco Robledo tarafından vahşice öldürülmesi ve olay yeri görüntülerinin La Prensa gazetesinden “Aşk tanrısının hatasıydı” manşetiyle yayınlanmasının ardından başlayan eylemlerde son olarak Anayasa Mahkemesi binası ateşe verildi.

13 Şubat’ta başlayan eylemler o tarihten bu yana çeşitli biçimlerle devam ediyor. Kaynaklar, eylemlere katılan kadınların hemen hepsinin bir yakınını kadın cinayetlerinde kaybettiğini belirtiyor.

Uyuşturucu kartellerinin hakim olduğu, şiddet ve toplumsal çürümenin tavan yaptığı ülkede kadınlar; devletin kadın cinayetleri konusunda yeterli önlemler almadığını, tüm kurumlarıyla kadın düşmanı bir pozisyonda durduğunu, medyanın kullandığı dille bu cinayetleri adeta körüklediğini belirtiyor ve uyarıyorlar.

Meksika’nın başkenti Mexico City de başlayıp diğer kentlere de yayılarak kadın cinayetlerine, resmi devlet politikalarına, ata erki kültürüne karşı bir eylem dalgasına dönüşen tepkilerde kadınlar Ulusal Saray’ın önünde büyük bir gösteri düzenleyerek kırmızı spreylerle duvarlara “Kadın katili devlet” sloganları yazdılar.

Önceki gün de Anayasa Mahkemesi önünde toplanan kadınlar, daha sonra binayı ateşe verdiler.

Kadınlar bu süreçte aynı zamanda Escamilla’nın olay yerindeki fotoğraflarını yayınlayan La Prensa isimli gazetenin bir aracını yaktılar.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık