AktüelDünyaMeksika’da kadın cinayetleri protestosunda polis saldırısı

Meksika'da binlerce kadın, cinsiyet eşitsizliğini ve kadın cinayetlerini protesto etmek için başkent Mexico City'de toplandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 9, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meksika’da binlerce kişi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın cinayetlerini ve cinsiyet eşitsizliğini protesto etti. Göstericiler, 8 Mart’tan günler önce başkanlık sarayını metal bariyerlerle çevreleyen Devlet Başkanı López Obrador’a tepki gösterirken, polislerin Mexico City’de toplanan eylemcilere biber gazıyla saldırdığı kaydedildi. 19 protestocunun ve 62 polisin yaralandığı belirtildi.

Daha önce birçok kez kadın cinayetlerini görmezden gelmekle, önlem almamakla ve son günlerde ise cinsel saldırıyla suçlanan bir vali adayını desteklediği için eleştirilen Devlet Başkanı Obrador, Kadınlar Günü’nden birkaç gün önce başkanlık sarayını üç metrelik metal bariyerlerle kapattı.

Obrador, sözcüsünün ‘barış duvarı’ olarak adlandırdığı bariyerleri savunmuş, ‘hükümet mülkünü vandalizmden korumak için’ konulduğunu söylemişti. Günde en az 10 kadının öldürüldüğü ülkede, Obrador’u feminist hareketten korkmakla eleştiren kadınlar bariyerlerin üzerine öldürülen kadınların isimlerini yazdı. Polislerin, bu bariyerlerin arkasından protestoculara biber gazı sıktığı görüldü.

“Yarın ölmemek için bugün savaşın” diyen 19 yaşındaki Vania Palacios, “Bu binaları koruduğu gibi bizi de korumasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. Başkanlık sarayının önünde bir başka kadının ise “Tecavüze uğradığımda neredeydin” diye bağırdığı duyuldu.

12 yaşındaki kızının 45 yaşındaki bir adam tarafından cinsel istismara uğradığını söyleyen 39 yaşındaki Irma Quesada, “Sesim duyulsun ve adalet yerine gelsin diye buradayım. Dün benim kızımdı, yarın başka birisi olabilir” dedi. Kızının hastanede tedavi gördüğünü söyleyen Quesada yetkililerin, cezaevinde olan adamı ‘delil yetersizliği’ gerekçesiyle çıkarabileceğini aktardı.

Cinsel saldırıyla suçlanan vali adayını destekleyen Obrador’a, kendi partisinden 500 kişi mektup göndererek tepki göstermişti. Obrador’un partisi Morena’nın aday göstermek istediği Félix Salgado Macedonio, birçok kadın tarafından cinsel saldırıyla suçlandı. Ancak Obrador, sivil toplum kuruluşlarından ve kadın örgütlerinden gelen eleştirilere rağmen Macedonio’ya desteğini sürdürdü. Yüzlerce partili, Macedonio’nun adaylığının çekilmesi ve partiden ihraç edilmesi gerektiğini söylemişti. 

Resmi verilere göre Meksika’da 2020 yılında en az 939 kadın öldürüldü. Kadın cinayetlerinin son beş yılda yüzde 130 oranında arttığı kaydedildi.

Mexico Evalua isimli düşünce kuruluşuna göre, Meksika’da 2020’nin ikinci yarısında beş milyon kadın cinsel şiddete uğradı. Bunların çoğu resmi olarak bildirilmedi. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık