AktüelDünyaMeksika Temsilciler Meclisi’nde hintkeneviri yasası teklifine onay

Meksika'da hintkenevirinin eğlence amaçlı kullanımına izin veren tasarı Temsilciler Meclisi'nden geçti. Tasarının Senato tarafından da onaylanması gerekiyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 11, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Meksika’da Temsilciler Meclisi, hintkenevirinin eğlence, bilimsel ve tıbbi amaçlı kullanımına izin veren yasa tasarısını kabul etti.

Tasarı Temsilciler Meclisinde 129’a karşı 316 oyla kabul edildi.

Yeni düzenleme, kullanıcılara 28 grama kadar hintkeneviri taşıma ve 8 adede kadar kenevir bitkisi yetiştirme izni veriyor.

İki kanatlı Meksika Kongresi’nde tasarının Senato’dan da geçmesi bekleniyor.

​Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, uygulamanın uyuşturucu kartelleri ile mücadeleye yardımcı olabileceğini savunurken yasa karşıtları, söz konusu uygulama ile hintkenevirinin çocuklar arasında kullanımının artacağını düşünüyor.

Obrador’un solcu Morena Partisi üyelerinden Simey Olvera, “Bugün tarih yazıyoruz. Bu sayede hintkenevirinin Meksika’nın ciddi sağlık sorunlarının bir parçası olduğuna dair yanlış inanışlar geride kalacak” dedi.

Tasarının Senato’nun da onayını alması halinde Meksika, Uruguay ve Kanada’dan sonra hintkenevirinin eğlence amaçlı kullanımına onay veren 3. ülke ve dünyanın en büyük yasal hintkeneviri pazarları olacak.

Tasarı Kasım 2020’de Senato’dan geçmişti ama tasarı üzerinde yapılan değişiklikler nedeniyle bir kez daha Senato onayına sunulmak durumunda.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık