koronavirusMekanlarda sorgulaması yapılacak Adapass ile ilgili kriterler açıklandı

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, AdaPass sorgusu yapılacak etkinlik, mekan, sektör ve aktiviteleri açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 21, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi, AdaPass sorgusu yapılacak etkinlik, mekan, sektör ve aktiviteleri açıkladı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, kişilerin belirlenen mekanlara girişi sırasında adapass sorgusu yapılacağı ve PCR testlerinin yeterli olması durumunda girişe onay verileceği bildirildi. Pilot uygulama 27 Ağustos’tan itibaren Lefkoşa’da başlayacak. Açıklama şöyle: 

Adapass ile Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin  belirlemiş olduğu işletmelere giriş yapacak kişilerin test ve aşı durumlarını elektronik ortamda sorgulayacak sistemdir. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından belirlenen kriterler ilgili sisteme entegre edilecektir. Belirlenen mekanlara/aktivitelere/sektörlere/etkinliklere giriş yapmadan önce kişilerin aşı belgesi üzerindeki QR kod Adapass sisteminden sorgulanacaktır. Eğer kişinin belirlenen ve Adapass’a yüklenmiş kurala göre mekanlara/aktivitelere/sektörlere gerekli aşı belgesi ve PCR testleri yeterli ise giriş onayı verilir. 

Mekan/sektör/aktivite/etkinliklere girecek kişilerin sorgulanabilmesi amacıyla 27 Ağustos 2021 tarihinden itibaren  Adapass ile pilot uygulama Lefkoşa ilçesi sınırları içerisinde başlanacaktır. Mekan/sektör/aktivite/etkinlikler, adapass.gov.ct.tr/company/register kayıt olduktan sonra işletmenin e-mail adresi ve kendilerine SMS yolu ile iletilecek şifre ile uygulama açılacaktır. 

Kayıt yaptırmayan aşağıda belirtilen mekan/sektör/aktivite/etkinliklerin adapass.gov.ct.tr/company/register sitesinden kayıt yaptırmaları gerekmektedir. 

Sektörler: Bar ve club,meyhane,cafe,restoran,süpermarket, internet cafe, bet ofis, gece klübü, berber, kuaför, güzellik salonları, masaj salonları, dövmeciler, toplu etkinlik yapacak sektörler, mağaza- butik, sinema-tiyatro salonları, konser-sergi, kapalı spor salonları, kapalı yüzme havuzları, oteller, casinolar, gençlik kampları, düğün-nişan-sünnet törenleri, tombala, kapalı çocuk oyun alanları, ibadethaneler

Not: Yukarıda belirtilmeyen sektörler de isteğe bağlı olarak adapass.gov.ct.tr adresine kayıt yaptırabilirler.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık