AktüelPolitikaMehmet Burhan’dan İlahiyat Zaptı yorumu: “Hepimiz kaybedecegiz”

Eğitim Bakanı eski müsteşarı Mehmet Burhan sosyal medya üzerinden çok tartışılan İlahiyat Zaptı ile ilgili görüşlerini paylaştı. Burhan, “İlahiyat koleji ilk gününden bugüne hem idari, hem hukuki, hem de pedagojik anomalilerle dolu. Çünkü orası ile ilgili her adımın bir siyasi ajandası vardı. Şimdi siyaseti okul binalarindan uzaklastirmak ve her seyi duzeltmek lazimken yine “siyasi” bir mutabakat imzalamanin ne bugünümüze, ne yarınımıza ne de çocuklarımıza faydası olacak. “Içeridekiler” ve “dışarıdakiler” daha da netleşecek, hepimiz kaybedecegiz” ifadelerini...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 24, 2019
Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
LGBT kitapcık

Eğitim Bakanı eski müsteşarı Mehmet Burhan sosyal medya üzerinden çok tartışılan İlahiyat Zaptı ile ilgili görüşlerini paylaştı. Burhan, “İlahiyat koleji ilk gününden bugüne hem idari, hem hukuki, hem de pedagojik anomalilerle dolu. Çünkü orası ile ilgili her adımın bir siyasi ajandası vardı. Şimdi siyaseti okul binalarindan uzaklastirmak ve her seyi duzeltmek lazimken yine “siyasi” bir mutabakat imzalamanin ne bugünümüze, ne yarınımıza ne de çocuklarımıza faydası olacak. “Içeridekiler” ve “dışarıdakiler” daha da netleşecek, hepimiz kaybedecegiz” ifadelerini kullandı.

İşte Burhan’ın açıklaması:

İlahiyat Koleji’nden birçok öğrenci ile konuşma fırsatımız oldu. Pırıl pırıl çocuklar. Öğretmenleri de okul üzerindeki ve içindeki tüm çatışma ortamı içerisinde zorluklarla fedakârca çalışıyor.
Orada okul etrafında bir güruh var. Biz genel kültürel kaygılarımızı ilahiyat koleji uzerinden yüksek sesle dile getirdikçe çocukların kulağına fisildiyorlar: “Gördünüz mü bunlar ne sizi ne de okulunuzu istemiyorlar” diye…
Okulu bir ziyaretimizde bazı çocuklarımızın sürekli “onlar” ve “bizler” diye birilerinden bahsettiklerini gördük ama “onlar”ın kim olduğunu da tam tanımlayamıyorlar. Sorduğumuzda “dışarıdakiler” dedi bir tanesi.
Yani biz, hepimiz.
Yıl sonu dergisinde yazdıklarını tek tek okudum. Çok üzücü…
Tabi çocukların hiçbir günahı yok. Siyaset tepişirken onlar da eziliyor.
Bu eser malesef tüm çevrelerin okul üzerinden kendi siyasetini tanımlama ve karşıya kabul ettirmeye çalışmasının bir sonucu.
Ilahiyat koleji ilk gününden bugüne hem idari, hem hukuki, hem de pedagojik anomalilerle dolu. Çünkü orası ile ilgili her adımın bir siyasi ajandası vardı.
Şimdi siyaseti okul binalarindan uzaklastirmak ve her seyi duzeltmek lazimken yine “siyasi” bir mutabakat imzalamanin ne bugünümüze, ne yarınımıza ne de çocuklarımıza faydası olacak.
“Içeridekiler” ve “dışarıdakiler” daha da netleşecek, hepimiz kaybedecegiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..