AktüelEkonomi PolitikPolitika“Medya kuruluşlarını etik ilkeler çerçevesinde hareket etmeye davet ediyoruz”

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (KAEM), üniversite yaşandığı iddia edilen taciz olayıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “DAÜ-KAEM olarak bir kez daha yinelemek isteriz ki Üniversitemizin tüm birimleri ile hareket edilerek, şikayetçi bireylere her türlü desteği verileceğinden kuşku duyulmamalıdır. Ayrıca ikincil mağduriyetin önlenmesi için gizlilik ilkesine özellikle önem verilmesi gerektiğini hatırlatarak bütün medya kuruluşlarını etik ilkeler çerçevesinde hareket etmeye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi. İşte açıklamanın tam metni: Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 14, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (KAEM), üniversite yaşandığı iddia edilen taciz olayıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, “DAÜ-KAEM olarak bir kez daha yinelemek isteriz ki Üniversitemizin tüm birimleri ile hareket edilerek, şikayetçi bireylere her türlü desteği verileceğinden kuşku duyulmamalıdır. Ayrıca ikincil mağduriyetin önlenmesi için gizlilik ilkesine özellikle önem verilmesi gerektiğini hatırlatarak bütün medya kuruluşlarını etik ilkeler çerçevesinde hareket etmeye davet ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

İşte açıklamanın tam metni:

Doğu Akdeniz Üniversitesi Kadın Araştırmaları ve Eğitimi Merkezi (KAEM) üzüntüyle öğrendiği bir akademisyenden öğrencisine yönelen cinsel saldırı haberi üzerine kamuoyuna bir açıklama yapma gereği duymuştur.

İlgili öğrenci şikayetini yaptığı anda başta KAEM olmak üzere üniversitemizin tüm yetkili organları devreye girmiştir. DAÜ KAEM cinsel taciz ve saldırıya karşı önlem almak konusunda ülkemizde öncü bir rol üstlenmiş ve Senatomuzun gündemine, “DAÜ Cinsel Tacize ve Cinsel Saldırıya Karşı Politika Belgesi”ni getirerek, kabul edilmesini sağlamıştır. Kurulduğundan bu yana (2011) Üniversitelerarası Cinsel Taciz ve Saldırı Ağı’nın üyesi olan DAÜ KAEM, DAÜ ile organik bağı olan herkesin (öğrenci, idari, akademik personel) şikayetlerini gizlilik ilkesi içinde kabul eden bir yaklaşımı benimsemiştir.

DAÜ Cinsel Taciz ve Saldırıya Karşı Destek Birimi Yönetmeliği tamamlanmış olup süreç KAEM ve PDRAM tarafından yürütülmek üzere Üniversitemizin yetkili kurullarında onaylanmayı beklemektedir. Biz DAÜ-KAEM olarak inanıyoruz ki toplumsal cinsiyete dayalı klişe, önyargı ve ayrımcılıkla hem öğrencilerimize hem de DAÜ’nün tüm çalışanlarına yönelik bilinç artırıcı içerikler verilerek mücadele edilebilecektir.

DAÜ-KAEM olarak bir kez daha yinelemek isteriz ki Üniversitemizin tüm birimleri ile hareket edilerek, şikayetçi bireylere her türlü desteği verileceğinden kuşku duyulmamalıdır. Ayrıca ikincil mağduriyetin önlenmesi için gizlilik ilkesine özellikle önem verilmesi gerektiğini hatırlatarak bütün medya kuruluşlarını etik ilkeler çerçevesinde hareket etmeye davet ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz DAÜ-KAEM

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©