AktüelMüzakerelerMeclis’te Temsil Edilen Partiler Mont Pelerin Öncesi Bilgilendirildi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsiliyeti bulunan siyasi partilerin temsilcileriyle, İsviçre’de yer alacak müzakere süreciyle ilgili yaklaşık 2 saatlik görüşme yaptı. Görüşmeye, UBP’yi temsilen Girne Milletvekili İzlem Gürçağ ile UBP Parti Meclisi Üyesi Oğuzhan Hasipoğlu; DP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu; Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat; TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler katıldı. Görüşmede, Akıncı’ya Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 4, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis’te temsiliyeti bulunan siyasi partilerin temsilcileriyle, İsviçre’de yer alacak müzakere süreciyle ilgili yaklaşık 2 saatlik görüşme yaptı.

Görüşmeye, UBP’yi temsilen Girne Milletvekili İzlem Gürçağ ile UBP Parti Meclisi Üyesi Oğuzhan Hasipoğlu; DP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş ile DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu; Ana muhalefet CTP Genel Başkanı Mehmet Ali Talat; TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ile TDP Girne Milletvekili Zeki Çeler katıldı.

Görüşmede, Akıncı’ya Müzakereci Özdil Nami, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Gürdal Hüdaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, ve müzakere heyetinden üyeler eşlik etti.

Cumhurbaşkanlığındaki görüşmenin çıkışında siyasi parti temsilcileri, basına açıklamalarda bulundu.

DENKTAŞ

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş yaptığı açıklamada, toplantıda, İsviçre’de Mont-Pelerin’de yer alacak görüşmelerle ilgili görüş teatisinde bulunduklarını ve “daha fazla ayrıntı konuşacak durumda” olmadıklarını söyledi.

denktas_saray

İsviçre’deki görüşmeyi “merdivenin sondan bir önceki basamağı” olarak değerlendiren Denktaş, İsviçre’deki görüşmelerin ardından yeni bir değerlendirme yapacaklarını söyledi.

Müzakere süreciyle ilgili endişelerinin bulunduğunun hatırlatılması üzerine Denktaş, “Devam ediyor” dedi.

TALAT

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Mehmet Ali Talat da, bu aşamada söylenecek pek fazla bir şeyin bulunmadığını, görüşmede Cumhurbaşkanı’nın, İsviçre’de yapılacak görüşmelerde, Rum tarafı ile üzerinde anlaşılan parametreleri ortaya koyduğunu söyledi.

talat_saray

İsviçre’de yer alacak olan görüşmenin oldukça önemli ve doğru bir zamanda yapılacak bir görüşme olduğunu kaydeden Talat, “Beklentim, bir olumsuzluk olmayacağı yönündedir. Harita görüşülmeyecek gibi bir yaklaşımı var bizim tarafın. Dolayısıyla önemli olan nokta, İsviçre’den haritanın da görüşülmesine imkan sağlayacak o çoklu (güvenlik ve garantilerin ele alınacağı) konferans kararının ve tarihinin çıkmasıdır. En büyük başarı odur” dedi.

Talat, “toplantıda toprak konusunun ele alınmadığını” ve “haritanın konuşulmadığını” söyledi.

ÖZYİĞİT

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit ise, yarım asırdan uzun süredir devam eden Kıbrıs sorununu tarihe gömmek için her iki lidere daha fazla destek vermek gerektiğini söyledi.

ozyigit_saray

Cumhurbaşkanı ve ekibine TDP olarak güven duyduklarını dile getiren ve destek belirten Özyiğit, Cumhurbaşkanı tarafından ortaya konulan iyi niyetli yaklaşımlara Rum tarafından da karşılık beklediklerini söyledi.

Özyiğit, “İsviçre’de beklenen adım nedir? Beşli müzakere zirvesinin tarihinin ve yerinin saptanması ve o bağlamda ucu açık konuların kapanması ve toprak konusunun görüşülmesidir” dedi.

GÜRÇAĞ

Ulusal Birlik Partisi Milletvekili İzlem Gürçağ da, görüşmenin başarılı geçtiğini belirtti ve “(İsviçre’de) beşli görüşmenin tarihi talep edilecek, sonrasında haritaydı, topraktı..o gibi (konuların) kriterlerini konuşacaklar” dedi.

gurcag_saray

UBP olarak endişelerinin sorulması üzerinde Gürçağ, “Bizim tek üzerinde hassasiyetle durduğumuz; parti temsilcileri ve Cumhurbaşkanı da bunu zaten dile getiriyor, güvenlik konusudur. Güvenlik bizim için esastır. Türkiye’nin gerektiği zaman müdahale etme hakkına sahip olması da parti prensibidir” dedi.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık