koronavirus“Mayıs’ın 24’ünde ‘virüsten kurtulacağımız’ öngörülüyor”

Profesör Petros Karayiannis, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin, Kıbrıs’ta koronavirüsü salgınının 25 Mayıs’ta sona ereceğini ortaya koyan çalışmasını ciddiyetle dikkate aldıklarını söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 7, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Profesör Petros Karayiannis, Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) yaptığı açıklamada, Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi’nin, Kıbrıs’ta koronavirüsü salgınının 25 Mayıs’ta sona ereceğini ortaya koyan çalışmasını ciddiyetle dikkate aldıklarını söyledi; “Ancak tedbirli, odaklanmış olmamız, tüm koruyucu tedbirleri ve talimatları takip etmemiz de gerekmektedir” dedi.

Söz konusu çalışmayı yorumlaması isteten Profesör Karayiannis, çalışmanın, enfekte olmuş ve iyileşmiş hassas nüfusun oranı gibi belirli çeşitlilikte ve dengede bir matematik model kullanan saygın bir üniversitenin çalışması olduğuna dikkat çekti.

Sınırlı tedbirler, vatandaşların bunlara uyumları ve yoğun bakım ünitelerinin sayısı gibi her ülkenin koşullarının dikkate alındığını belirten Petros Karayiannis, “Bu çalışma Kıbrıs için zirveyi Nisan’ın başında öngördü ve aslında biz de öyle gördük. Daha sora Nisan’ın sonunda, tek sayılı vakalarla aşağı doğru bir eğim görmeye başladık ve Mayıs’ın 24’üne doğru uzmanlar ‘virüsten kurtulacağımızı’ öngörüyorlar” şeklinde konuştu.

Profesör Karayiannis, tüm bu haberlerin cesaret verici olduğunu, iyimserlik yarattığını ancak kendilerinin hiçbir şekilde rehavete kapılmama gerektiğini ifade etti; halka kurallara kesin uymalarını, gerekli koruma tedbirlerini almaları çağrısında bulundu.

Bu çalışmanın veri değiştikçe kesinlikle güncellenen tamamen matematiksel bir model olduğuna dikkat çeken Profesör, “Umarız doğrulanır ancak tedbir devam etmelidir” dedi.

Profesör Petros Karayiannis, Epidomoloji Ekibi’nin tedbirlerin rahatlatılmasının ikinci aşaması öncesinde büyük ihtimalle gelecek hafta Cumhurbaşkanı’yla yeniden görüşeceğini kaydetti.

Karayiannis, gelecek haftanın başında tedbirlerin kaldırılmasının ardından verilerle ilgili durumu değerlendirebileceklerini, yeni vakaların hala düşük olacağını umduğunu vurguladı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık