AktüelEkolojiMayıs ayı sıcaklık rekoru kırdı

Copernicus İklim Değişikliği Servisi, geçtiğimiz ayın 1981 ve 2010 yılları arasında kaydedilen mayıs sıcaklık ortalamasının 0.63 santigrat derece üzerinde ölçümlendiğini açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 13, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Avrupa Birliği‘nin iklim değişikliği gözlemleme kurumu Copernicus İklim Değişikliği Servisi, geçtiğimiz Mayıs ayının 1981 ve 2010 yılları arasında kaydedilen mayıs sıcaklık ortalamasının üstüne çıkarak rekor kırdığını duyurdu.

Buna göre geçtiğimiz ay 0.63 santigrat derece daha sıcak ölçümlendi. Endüstri öncesi döneme göre ise Mayıs ayında ortalama sıcaklık 1.26 santigrat derece daha yüksek gerçekleşti.

12 aylık sürede de sıcaklık rekor düzeyde

Bildirilen bu sıcaklık rekoru, kurum tarafından bu yıl içinde paylaşılan veriler ile uyumlu gözüküyor. Kurum, Mayıs ayına kadarki son 12 aylık dönemde küresel sıcaklıkların ortalamadan 0.7 santigrat derece daha sıcak olduğunu duyurmuştu.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) Çevre Bilgi Merkezleri’nden ve NASA’dan bilim insanları ise geçtiğimiz Nisan ayının insanlık tarihinde kaydedilen en sıcak ikinci nisan ayı olduğunu açıklamıştı.

Sibirya’da rekor artış

Yayınlanan raporda Avrupa genelinin ortalamadan biraz daha soğuk geçtiği belirtildi. Ancak en çarpıcı artış sıcaklığın ortalamanın 10 santigrat derece üzerine çıktığı Sibirya‘da gözlemlendi.

Açıklanan veriler Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi ve NASA’nın 2020 yılının 2016 yılını geçerek en sıcak yıl olacağı yönündeki projeksiyonlarını destekliyor. Ancak, Pasifik’teki La Niña olarak bilinen sulardaki periyodik bir soğutma bu sıcaklığı düşürebilir ve en sıcak üçüncü yıl olmasına sebep olabilir.

Sebebi iklim krizi

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli‘nin (IPCC) 6.000’in üzerinde bilimsel çalışmayı inceleyerek hazırladığı 1.5ºC Küresel Isınma Özel Raporu küresel çapta meydana gelen sıcaklık artışlarının insanların eylemlerine bağlı sera gazı emisyonlarıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor.

Rapor, aynı zamanda küresel ısıtmanın endüstri öncesi döneme kıyasla 1,5 santigrat derece artışın üstüne çıkması durumunda ortaya çıkacak iklim felaketleri konusunda hükümetleri uyarıyor.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık