AktüelMüzakerelerMavroyannis’den Devlet Kurumlarına ‘Federal Devlet’ İle İlgili Mektup

Mavroyannis, devlet kurumlarının yetkililerine gönderdiği mektuplarda, kurumların federal bir devlette hangi hizmetlere ait olabilecekleri yönünde görüş bildirmelerini istediği belirtildi. Alithia Gazetesi’nde yer alan haberde, Kıbrıs’ın güneyinde devlet kurumlarının federal bir devlette nasıl işleyecekleri konusunda çalışmaların çok önceden başladığını, müzakereci Andreas Mavroyannis’in devlet kurumlarının yetkililerine gönderdiği mektuplarda, kurumlarının federal bir devlette hangi hizmetlere ait olabilecekleri yönünde görüş bildirmelerini istediğini belirtti. Habere göre Mavroyannis, devlet daireleri, kurumlar ve diğer ilgili birimlerin yetkililerine gönderdiği yazıda, yetki alanlarında bulunan...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 14, 2016
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Mavroyannis, devlet kurumlarının yetkililerine gönderdiği mektuplarda, kurumların federal bir devlette hangi hizmetlere ait olabilecekleri yönünde görüş bildirmelerini istediği belirtildi.

Alithia Gazetesi’nde yer alan haberde, Kıbrıs’ın güneyinde devlet kurumlarının federal bir devlette nasıl işleyecekleri konusunda çalışmaların çok önceden başladığını, müzakereci Andreas Mavroyannis’in devlet kurumlarının yetkililerine gönderdiği mektuplarda, kurumlarının federal bir devlette hangi hizmetlere ait olabilecekleri yönünde görüş bildirmelerini istediğini belirtti.

Habere göre Mavroyannis, devlet daireleri, kurumlar ve diğer ilgili birimlerin yetkililerine gönderdiği yazıda, yetki alanlarında bulunan hizmetlerin federal bir devlette hangi yapı altında olabileceğine dair görüşlerini talep etti.

Mavroyannis ayrıca, Turizm Örgütü (KOT),  Atletizm Federasyonu (KOA), Uçak Kazaları Araştırma Komitesi vs gibi örgütlere de söz konusu yazıyı göndererek, hizmetlerinin federal bir devlette hangi yapı altında yer alabileceğine dair görüşlerini, müzakerelerde kullanılmak amacıyla, bildirmelerini istedi.

Mavroyannis’in yazısında kolaylık sağlamak amacıyla yer verdiği iki ekte, federal hükümetin yetkileri içerisinde olması karara bağlanan ve olması beklenen yapıların ve hizmetlerin ayırımını yaptığını vurgulayan gazete, söz konusu yazıda “savunma, güvenlik, kara ve deniz sınırlarının korunması, göç, sığınmacılık, sınır dışı edilme, kamuya personel alımları, konsolosluk hizmetleri, Merkez Bankası, federal bütçe, federal vergiler, federal borcun yönetimi, federal gelirlerin paylaşımı, gümrükler, MEB, karasuları, denizcilik, deniz bölgelerinin belirlenmesi vb konuların federal hükümetin yetkileri altında olacağını” bildirdi.

Mavroyannis’in ikinci ek belgede ise hali hazırda “tanımlanan yapıları sıraladığını” belirten gazete bunları şu şekilde yansıttı: “Başkan, başkan yardımcısının ve bakanlar kurulunun yanı sıra federal bakanlıklar şöyle olacak: savunma, dışişleri, iç işleri, ekonomi, adalet, enerji ve bayındırlık ve ulaştırma”.

Gazete, “polis, gizli servisler, sivil savunma, vergi dairesi ve vergi mahkemesi, gelirler ve gümrükler dairesi, tapu vs.” kurum ve birimlerinin de federal yapı olacaklarını yazdı.

Mavroyannis söz konusu yazısında, “başsavcılık, Sayıştaylık, komiserlikler, merkez bankası müdürü, polis şikayetleri komitesi, merkez bankası, hukuk dairesi ve kamu hizmetlerinin de federal devletin bağımsız birim ve kuruluşları olacağını” vurguladı.

Gazete, Kıbrıs’ın federal döneme geçiş hazırlıklarının çoktan başladığının Mavroyannis’in yazısından anlaşıldığını da vurguladı.

tak

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık