AktüelEkolojiMassive Attack’in turne verilerine dayanılarak iklim dostu konserler için yol haritası belirlendi

İngiltere'deki Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi uzmanları, müzik dünyasının iklim değişikliğini körüklemeden konserler organize etmesi için hazırladığı yol haritasını Rock grubu Massive Attack'in turnelerindeki verilere dayanarak hazırladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

İngiltere‘de Manchester Üniversitesi bünyesindeki Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, Massive Attack grubunun konserlerinden gelen verilerle, müzik dünyasının iklim değişikliğini körüklemeden konserler organize etmesi için yol haritası sundu.

Bilim insanlarına göre, sanatçılar ve müzik grupları özel jet uçaklar yerine trenleri tercih etmeli, festival ve etkinlik alanları kendi yenilenebilir enerjilerini üretmeli ve konser biletleri ücretsiz toplu taşımayı da kapsamalı.

BBC‘den Laura Foster’in aktardığına göre, iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmak isteyen İngiliz elektronik müzik grubu Massive Attack’ın turnesinden toplanan veriler, yol haritasının çıkarılmasında kaynak olarak kullanıldı. Belirlenen öneriler müzik endüstrisi ile detaylı şekilde paylaşılacak ve sürdürülebilir bir yaşamı benimseyen milyonlarca dinleyicinin de bunlardan ilham alması hedeflenecek.

Öneriler neler?

Tyndall İklim Değişikliği Araştırma Merkezi, 2019’dan bu yana Massive Attack turnesinin verilerini topluyor. “Süper düşük karbon yöntemleri” olarak adlandırılan yol haritası, küresel ısınmayı 1.5°C’de tutmak için müzisyenlerin, sponsorların, turne yöneticilerinin ve ajansların yapması gerekenleri içeriyor.

Önerilerden bazıları şöyle:

Turne rotaları, yolculuğu en aza indirecek şekilde planlanmalı

Etkinlik biletleri, toplu taşıma ücretlerini de kapsamalı

Etkinlik alanında güneş paneli gibi araçlarla yenilenebilir enerji üretilmeli

Konser mekanları yenilenebilir enerji kullanmalı

Enerji tasarruflu ışıklandırma ve ses ekipmanı kullanılmalı

Mekanlar arasındaki seyahatte elektrikli araçlar ve trenler kullanılmalı

Etkinlik alanlarındaki bisiklet park alanları geliştirilmeli

Uçak seyahatinden ve özel jetlerden kaçınılmalı

Binalardaki enerji kullanımını azaltma yönünde adım atan konser mekanları tercih edilmeli

Dinleyicilerin toplu taşıma kullanması için teşvik ediciler sunulmalı

Tyndall Araştırma Merkezi’nden Prof. Carly McLachlan, “Canlı müziği gerçekten karbondan arındırmak için, turnenin tasarlanmasından başlayarak adım atmak gerekiyor” dedi.

Merkezin raporuna göre, müzik endüstrisi ancak karbon salımını azaltamadığı aşamada , karbon telafisi için ödeme yoluna gitmeli. Rapora göre bağımsız bir kuruluşun, hedeflerine ne kadar yaklaştığı açısından sektörü denetlemesi de şart.

Massive Attack’tan Robert Del Naja da araştırma bulgularının sürpriz olmadığını, iklim değişikliğiyle ilgili çözümlerin halihazırda bilindiğini söyledi. Del Naja, grupların kimi önlemleri uyguladığını ancak bunun yeterli yaygınlığa henüz ulaşmadığını dile getirdi.

Massive Attack tek değil

İklim krizine karşı mücadele etmek isteyen Massive Attack, 2019’da Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) adlı çevreci gruba destek vererek Londra‘daki bir eylemleri sırasında konser düzenlemişti.

İngiliz rock grubu Coldplay ise yeni albümü Everyday Life‘ın tanıtımını 2019’da Ürdün‘ün başkenti Amman‘da seyircisiz olarak vereceğini; çevreyle ilgili kaygıları nedeniyle albüm için dünya turnesine çıkmayacağını duyurmuştu.

Ünlü şarkıcı Billie Eilish de hayranlarına iklim değişikliğine karşı savaşarak konserlerine bilet kazanma imkanı sağlamış ve her konserde Dünya’ya katkı sunmak için ne yapabileceklerini anlatan ekolojik köyler olacağını duyurmuştu.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık