koronavirusMarijuana, COVID-19 komplikasyonlarının önlenmesine yardımcı olabilir

Güney Carolina Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, Farmakoloji alanında yayın yapan Frontiers dergisinde yayınlanan bir ön araştırmaya göre, marijuanada bulunan en güçlü kimyasal olan tetrahidrokanabinolün (THC)'nin, potansiyel olarak ölümcül COVİD-19 komplikasyonlarının tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koydu.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 2, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Güney Carolina Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Farmakoloji alanında yayın yapan Frontiers dergisinde yayınlanan bir ön araştırmaya göre, marijuanada bulunan en güçlü kimyasal olan tetrahidrokanabinolün (THC)’nin, potansiyel olarak ölümcül COVID-19 komplikasyonlarının tedavisinde etkili olabileceğini ortaya koydu.

Prakash Nagarkatti tarafından yayınlanan çalışma, farelerde THC’nin Staphylococcus Aureus ve Enterotoksin (SEB) adı verilen akut solunum sıkıntısı sendromuna (ARDS) neden olan zararlı bir bağışıklık tepkisini önleyebileceğini ve sağlıklı akciğer bakterilerinde önemli bir artışa neden olabileceğini ortaya koydu

Amerikan solunum ve yoğun bakım Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir başka araştırmaya göre ARDS, Covid-19’un potansiyel ölümcül komplikasyonlarından biri… COVID-19 tedavisi sırasında ARDS geliştiren hastalar genellikle solunuma yardımcı olmak için ventilatörlere konulmakta…

Çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ARDS vakalarının, yılda 100 bin kişide ortaya çıktığını ve ölüm oranının %38.5 olduğunu ortaya koydu. Nagarkatti konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, ARDS’yi “çok fazla gaz pedalı taktığınız bir araba gibi, ancak frenler çalışmıyor” olarak niteledi.

“Temel olarak ne olacak, arabanız çökecek çünkü onu durduramazsınız. Ve bu temelde ARDS ile olan şey” diye konuşan Nagarkatti, Frontiers in Pharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışma da dahil olmak üzere üç ayrı çalışmada uygulanan düzinelerce deneyde, THC verilen farelerin %100’ünün hayatta kaldığını ifade etti. Yapılan açıklamada, deneylerin çok etkili olduğundan söz edilerek, sağlık yetkililerinin THC ile insan denemelerine başlamasını tavsiye etti.

Nagarkatti verdiği demeçte, laboratuvar farelerinde görülen önemli olumlu sonuçlara rağmen, bilim insanlarının, insanların Covid-19’a sahip olduklarını düşünürse marijuana içmelerinin iyi bir fikir olmadığını belirttiğini de ifade ederek, THC’nin bağışıklık tepkisini bastırdığından, marijuana içmenin rekreasyonel olarak koronavirüs enfeksiyonunu daha da kötüleştirebileceğinin altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık