AktüelKıbrıs SorunuMaraş’taki Türk faaliyetleri kaygı yarattı

Kıbrıslırum Müzakereci ve BM’deki daimi temsilci Andreas Mavroyannis Kathimerini gazetesine geçen hafta verdiği söyleşide, Maraş’ın yerleşime açılması ile ilgili sözleri hakkında Fileleftheros’a açıklama yaptı. Gazete Mavroyannis’in Maraş’taki Türk faaliyetlerinden “büyük kaygı” belirttiğini açıklamasını “Maraş’a Yatırımcı ‘Saldırısı’… Müzakereci Andreas Mavroyannis Ne Diyor” başlığıyla aktardı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 2, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıslırum Müzakereci ve BM’deki daimi temsilci Andreas Mavroyannis Kathimerini gazetesine geçen hafta verdiği söyleşide, Maraş’ın yerleşime açılması ile ilgili sözleri hakkında Fileleftheros’a açıklama yaptı. 
Gazete Mavroyannis’in Maraş’taki Türk faaliyetlerinden “büyük kaygı” belirttiğini açıklamasını “Maraş’a Yatırımcı ‘Saldırısı’… Müzakereci Andreas Mavroyannis Ne Diyor” başlığıyla aktardı. 

Gazeteye göre, Mavroyannis “Noktaları yorumlayınca, Türkiye’nin, Erdoğan’ın dostları ve Kıbrıslıtürk yatırımcılar ile Maraş’a kapsamlı bir saldırıda bulunmakta olduğu sonucunu çıkardığını” anlattı. 
Bölgede malı bulunan bazı Kıbrıslırumlara da ulaşıldığını söyleyen Mavroyannis “Liman’ın kuzeyine,  Gülseren’i de içine alacak şekilde Liman-Salamis-Apostolos Varnavas üçgeninde modern bir kent kurulmaya çalışıldığını, BM Barış Gücü kışlasının uzaklaştırılmasındaki ısrarın nedeninin de bu olduğunu” söyledi.

Mavroyannis’e göre, “Projeler, Kapalı Maraş’ın sahil kesimindeki binaların yıkılmasını da içeriyor,  bunun için de binaların durumu nedeniyle güvenlik gerekçe gösterilecek. Dolayısıyla, Kıbrıs’ın kuzeyindeki çalışmalar devam ediyor, inşaat sürüyor”.

Mevcut limanın,  “cruise” gemilerini kabul edebilecek şekilde yeniden inşa edileceğinden kuşkulandığını da söyleyen Mavroyannis “Kuzey uçta, Boğaz bölgesinde yeni bir ticari liman yapılacak. Ortaçağ kenti turistik atraksiyon olacak kapalı bölgenin sahil şeridine de devam etmekte olan yeni şehir planlaması ile yeni binalar ve gökdelenler inşa edilecek. Sahil şeridinin güneyi büyük bir marina olacak” dedi.

Mavroyannis Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in ve hükümetinin tehlikenin tamamen farkında olduğuna ve elinden geleni yaptığına inanç belirtti. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık