AktüelKıbrıs Sorunu“Maraş’ın statüsünü ihlal etmek TC’nin AB müzakerelerini sekteye uğratabilir”

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, Mağusa’nın tellerle çevrili kapalı bölgesi Maraş'ın statüsünü ihlal etmenin Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakerelerini sekteye uğratabileceğini, dolayısıyla Türkiye’nin önce bunun bedelini düşünmesi gerektiğini söyledi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 17, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nicos Anastasiades, Mağusa’nın tellerle çevrili kapalı bölgesi Maraş’ın statüsünü ihlal etmenin Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) müzakerelerini sekteye uğratabileceğini, dolayısıyla Türkiye’nin önce bunun bedelini düşünmesi gerektiğini söyledi.

Prodromos köyündeki kilisede düzenlenen ayinden sonra bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Anastasiades, “Türkiye bunu yapmadan önce bedelini hesaplamalıdır. Sadece BM Güvenlik Konseyi veya Avrupa Konseyi’ne başvurmakla kalınmayacak, Türkiye’nin bütün AB müzakereleri sekteye uğrayabilir” dedi.

AB Dışişleri Konseyi’nin, Akdeniz’de Türkiye’nin kışkırtmalarına tepkisine ‘kayıtsız’ kalınır mı şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Cumhurbaşkanı, “Özellikle diyalog yoluyla, her zaman uluslararası hukuk esasında, barışçıl bir süreç için çaba gösterilebileceğine, herhangi bir krizden kaçınmak için tüm olasılıkların deneneceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Anastasiades, önde gelen AB ülkelerinin üstlendiği girişimin bölgedeki gerginliği düşürmeye katkıda bulunacağı görüşünde olduğunu belirtti.

Anastasiades, şüphesiz sorunun nihai çözümünün samimi ve tam bir diyalogla mümkün olabileceğini ifade etti; uluslararası hukuka ve deniz hukukuna saygı gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık