AktüelGazedda'nın Gündemi‘Maraş”ın sonuç bildirgesi açıklandı

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kapalı Maraş'da düzenlenen "Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı"nın sonuç bildirgesi açıklandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 20, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Türkiye Barolar Birliği’nce (TBB), Kapalı Maraş’da düzenlenen “Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı Toplantısı”nın sonuç bildirgesi açıklandı.

TBB’den yapılan yazılı açıklamada, kktc temsilcilerinin açılışını yaptıkları toplantıda, akademisyenler, hukukçular ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelerek bazı hususlar üzerinde mutabık kalındığı belirtildi.

Avrupa Birliğinin (AB) “1 Mayıs 2004’te büyük bir stratejik hata yaparak adada Türklerle anlaşma yapmadan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uluslararası hukuka aykırı biçimde AB’ye üye olmasını” kabul ettiği aktarılan bildirgede, “Rum tarafının uzlaşmaz tutumu yüzünden Kıbrıs meselesinde siyasi, egemen eşitlik temelinde yetki ve refah paylaşımını öngören bir kapsamlı çözüme ulaşılmasının mümkün olmadığı görülmektedir” ifadelerine yer verildi. 

1974’ten beri kapalı olan Maraş’ın durumunun değiştirilmesi gerektiği vurgulanan bildirgede, “Maraş, kktc’nin egemenlik sınırları içinde, bir kısmı sivil yerleşime açılmış, bir kısmı ise askeri bölge statüsünde olan Mağusa kentinin bir parçası olan yerleşim yeridir. Burada egemenlik ve toprak KKTC’ye aittir, ancak üzerindeki yapıların değişik sahipleri olabilir.” değerlendirmesi yapıldı. 

kktc’nin iki devletli çözüm ve Maraş açılımlarını programına alarak tarihi bir hamle yaptığına işaret edilen bildirgede, şunlar kaydedildi:

“Bu açılım için de en uygun araç, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin etkin bir iç hukuk yolu olarak kabul ettiği Taşınmaz Mal Komisyonu’dur. Bu bağlamda, Kapalı Maraş’ın 1974 öncesi sakinlerinin ve hak sahiplerinin menfaatlerini gözetecek şekilde, uluslararası hukuka ve hakkaniyete uygun olarak açılması öngörülmelidir. Diğer taraftan, siyasi/egemen eşitlik temelinde bir ortaklık kurulmasının şüpheli olduğu mevcut şartlarda, Kapalı Maraş artık çözümsüzlüğün esiri olmaktan kurtarılmalı ve oradaki gerçek hak sahiplerinin, bunun sonucunda da başta kktc olmak üzere adanın menfaatine olacak şekilde bir çözüme kavuşturulmalıdır.”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık