AktüelGazedda'nın GündemiMandırada bugün: UBP, UBP’den enkaz devralmış

Ulusal Birlik Partisi Bakanları, Demokrat Parti ile kurduğu yeni koalisyon hükümetinde, eski UBP hükümetine eleştiri getirmeye başladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Ulusal Birlik Partisi Bakanları, Demokrat Parti ile kurduğu yeni koalisyon hükümetinde, eski UBP hükümetine eleştiri getirmeye başladı. Ekonomi Bakanı Suat Atun, bugün düzenlediği basın toplantısında Kıb-Tek’te kapsamlı bir kurtarma paketine ihtiyaç duyduklarını belirtti. 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, düzenlediği Değerlendirme Toplantısı’nda enerji konusunda bilgiler paylaştı. Akaryakıt tedariği konusunda panik yaşanmasını gerektiren bir durum kalmadığını belirten Atun, kapsamlı bir kurtarma paketine ihtiyaç duyduğunu belirttiği Kıb-Tek’in ise 800 milyon TL’ye yakın borcu ve 880 milyon TL pasif, 471 milyon TL aktif alacağı olduğunu söyledi.

2019 yılından itibaren Kurum’daki mali gelişmeleri de aktaran Atun, “3 yıllık toplam zarar 501 milyon TL. AKSA’nın zamanında ödenememesinden dolayı AKSA’ya ödenmek zorunda kalınan faiz 41 milyon TL. Bankalara ödenen toplam faiz tutarı 41 milyon TL. Vadesi gelmemiş faizler ve diğer finansal giderler 23 milyon TL. Yatırım kaynağı adı altında halktan tahsil edilen ancak yatırıma dönüştürülmeyen tutar 230 milyon. KIB-TEK’in uğratıldığı toplam zarar 376 milyon TL” dedi.

UBP 3 yıldır hükümette

İlginç olan durum ise, Atun’un bahsettiği üç yıllık sürenin tamamında Ulusal Birlik Partisi’nin hükümette olmasıydı. Hasan Taçoy, bu sürenin yarısında Kıb-Tek’ten de sorumlu bakan olarak görev yaptı. Dahası basın toplantısı sırasında Atun’un solunda oturan Şahap Aşıkoğlu, bu üç yıllık sürenin tamamında ilgili müsteşar, sağında oturan Gürcan Erdoğan ise sürenin büyük bölümünde KIB-TEK’te en yüksek Ata amiri olarak görev yaptı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık