AktüelPolitikaManavoğlu’na kısa bir hatırlatma: 1571’de Türklük kavramı yoktu!

Türkiye’ye yaranmak için yanıltıcı bilgiler yaymayı gazete politikalarımız gereği doğru bulmadığımız için sayın Manavoğlu’na kısa bir hafıza tazeleme olsun istedik.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Halkın Partisi milletvekili Gülşah Manavoğlu, 2020 Mali Yılı Bütçe görüşmeleri sırasında Meclis’te yaptığı konuşmada 1571’den beri Kıbrıs’ta Türklerin olduğunu belirtti.

Manavoğlu konuşmasında, 1571’den beri Kıbrıs’ta Türklerin olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti için de Türklerin çok önemli olduğunu belirtti.

Gülşah Manavoğlu’na tarih dersi vermek istediğimizden değil ama kısa bir hatırlatma yapmak istedik.

Milliyetçilik akımının Fransız İhtilali’nden sonra başladığı kabul edilir. 1571 yılında Osmanlı için önemli olan kavram müslümanlık ve gayri müslümanlıktır. Dolayısıyla Kıbrıs’ı fetheden Osmanlı için, Kıbrıs’ta yaşayan bireyler Türk veya Rum değil, müslümanlar ve gayrimüslimlerdi.

Kıbrıs’ta Türklük ile ilgili ilk referanslar, ilk kez 1943 yılında Kıbrıs Adası Türk Azınlığı Kurumu (KATAK) ile ortaya çıktı.

Dolayısıyla 1571 yılında, Kıbrıs’a yerleşen müslümanların “Türk” olacağı ile ilgili herhangi bir iddia bulunmamaktadır.

Türkiye’ye yaranmak için yanıltıcı bilgiler yaymayı gazete politikalarımız gereği doğru bulmadığımız için sayın Manavoğlu’na kısa bir hafıza tazeleme olsun istedik.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık