AktüelMedya Odası“Mahkeme haberleri, ikinci mağduriyet yaratıyor”

Avukat Aslı Murat, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mahkeme haberlerinin veriliş şeklinin mağdur üzerinde ikinci bir mağduriyet yarattığına dikkat çekti.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 12, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Avukat Aslı Murat, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, mahkeme haberlerinin veriliş şeklinin mağdur üzerinde ikinci bir mağduriyet yarattığına dikkat çekti.

Kişisel sosyal medya hesabından açıklama yapan Avukat Aslı Murat, 15 yaşındaki bir çocuğun yaşadığı istismar olayının bu sabah gazetelere yansıdığını belirterek, tecavüz (müştekinin yaşı küçük olduğu için aslında istismar) haberinde, “kızlık zarı yırtıldı” diyerek, aslında esas sorunun o olduğu algısını yaymanın neye hizmet ettiğini sordu.

Murat, özellikle kadına yönelik şiddet ve çocuk istismarıyla  ilgili mahkeme haberlerini hazırlarken çok daha dikkatli olunması gerektiğini belirterek, ikinci bir mağduriyet yaratıcı dilden kaçınmak gerektiğini kaydetti.

Burada bir kişinin bedensel bütünlüğünü ve iradesini hiçe sayan bir fiil mevcut olduğunu da kaydeden Murat, konu çocuklar olduğunda, rıza konusunun bir o kadar daha tartışmalı olduğunu ifade etti.

Aslı Murat, açıklamasında basın emekçilerine önerilerde de bulundu. Öneriler şöyle:

Yaşananları anlatırken ayrıntılı bir şekilde hikayenin aktarılmaması,

Unutulma hakkı ve yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için, suça maruz kalanın kimliğini belirtecek bilgilere yer verilmemesi,

Geleneksel ahlak anlayışını besleyen (kızlık zarının yırtılmasının vahim bir durum olduğu algısı gibi) ve yaşanan şiddeti bu gibi konuların gölgesinde bırakan hususların belirtilmemesi,

Konunun ilerleyen dönemlerde de takibinin yapılması, yargılamanın gecikmesi durumunda bunun gündeme getirilmesi, yargılamanın sonucunun kamuoyu ile paylaşılması (şiddetin bir bedeli olduğunun aktarılması),

Cinsel şiddetle mücadelede, devleti yönetenlere de sorumluluklarını hatırlatan bir anlayışın geliştirilmesi için yayınlar yapılması gerekir.

Listenin uzayıp gidebileceğini kaydeden Murat, ilk etapta; mağduriyetleri artıran, bir elde çıkan ve okunmadan her türlü basın organında çoğaltılan “copy-paste habercilik” üzerine gitmenin önemine de değindi.

Murat, “az biraz eleştirmek, kendimizi geliştirmek, hayat kurtarır” diyerek sözlerine son verdi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık