AktüelEkolojiYaşamMağusalı öğrencilerden iklim için ayağa kalkma çağrısı

Bugün GMTMK ve NKL lise öğrencilerinin Mağusa Anıt Çemberi’nde yaptıkları eylem ile iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmaya çalışırken, karbon odaklı değil doğa dostu enerji kaynaklarından yararlanması gerektiğini vurguladılar. Öğrenciler ayrıca herkesi 12 Nisan’da gerçekleşecek küresel eylemin bir parçası olmaya çağrıdı. İşte bir öğrenci tarafından kaleme alınan metin: “Bugün GMTMK ve NKL lise öğrencileri tüm hükümetleri sera gazı yaymadan, petrol gibi fosil yakıtları kullanmadan, güneş ve rüzgar panelleriyle elektrik üretmeye davet ettiler. Peki niye? Çünkü küresel...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 22, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Bugün GMTMK ve NKL lise öğrencilerinin Mağusa Anıt Çemberi’nde yaptıkları eylem ile iklim değişikliğine karşı farkındalık yaratmaya çalışırken, karbon odaklı değil doğa dostu enerji kaynaklarından yararlanması gerektiğini vurguladılar.

Öğrenciler ayrıca herkesi 12 Nisan’da gerçekleşecek küresel eylemin bir parçası olmaya çağrıdı.

İşte bir öğrenci tarafından kaleme alınan metin:

“Bugün GMTMK ve NKL lise öğrencileri tüm hükümetleri sera gazı yaymadan, petrol gibi fosil yakıtları kullanmadan, güneş ve rüzgar panelleriyle elektrik üretmeye davet ettiler. Peki niye? Çünkü küresel ısınma sebebiyle dünya gezegeninin ortalama sıcaklığı, sanayi devriminden sonra 1°c yükseldi. Ve yükselmeye devam ediyor. Eğer 11 yıl içinde insanlık karbondioksit salınımını 0a yaklaştıracak kadar azaltmazsa artık geri dönüşü olmayan olaylar zinciriyle kendi sonunu getirecek ve kendiyle birlikte gezegendeki tüm varoluşu da öldürecek. Fakat hala vaktimiz var, çok az da olsa. Dolayısıyla, 12 Nisandaki küresel, tüm dünyada yapılacak olan eyleme siz de katılın! Herkesi bekliyoruz..”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©