AktüelEkonomi PolitikPolitikaMağusa’daki TAŞEL içki fabrikasında grev

EMEK-İŞ sendikası TAŞEL’de uyarı grevi yapıyor. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasıyla beraber diyalog sürecinin ortadan kalkmasıyla TAŞEL’de bugün uyarı grevi yapılacak. EMEK-İŞ Başkanı Koral Aşam’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:   Bilindiği üzere Devrimci işçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ)’e bağlı EMEK-İŞ Sendikası  %33 kamu iştiraki olan TAŞEL Ltd.’de örgütlü sendikadır. Fakat TAŞEL Yönetimi İşyerinde oluşturulan sendikal örgütlülüğü bir türlü hazmedememiş belli zaman aralıkları ile oluşturulan örgütlü yapıyı dağıtmak için elinden gelen çabayı göstermiş bugün de aynı...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 8, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

EMEK-İŞ sendikası TAŞEL’de uyarı grevi yapıyor. Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanmasıyla beraber diyalog sürecinin ortadan kalkmasıyla TAŞEL’de bugün uyarı grevi yapılacak. EMEK-İŞ Başkanı Koral Aşam’ın konuyla ilgili yaptığı açıklama şöyle:

 

Bilindiği üzere Devrimci işçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ)’e bağlı EMEK-İŞ Sendikası  %33 kamu iştiraki olan TAŞEL Ltd.’de örgütlü sendikadır.

Fakat TAŞEL Yönetimi İşyerinde oluşturulan sendikal örgütlülüğü bir türlü hazmedememiş belli zaman aralıkları ile oluşturulan örgütlü yapıyı dağıtmak için elinden gelen çabayı göstermiş bugün de aynı amaç için farklı adımlar atmaya devam etmektedir

Hatırlanacağı üzere, bu anlamda atılan ilk adım geçmişte TAŞEL Ltd’de çalışan 4 emekçi sendikal örgütlülüğü tercih etti diye işlerine son verilmiş, örgütlü diğer emekçilerin iş arkadaşlarına sahip çıkmak için başlattığı direniş karşısında, tüm çalışanların işine son vermiş, fakat gösterilen kararlı mücadele ile 37 günlük grev karşısında geri adım atarak toplu sözleşme düzenine geri dönmek zorunda kalmıştı.

Ancak, görülen odur ki TAŞEL Ltd yönetimi, sendikal örgütlülüğü dağıtma çabasından asla vazgeçmemiştir. Yapılan yeni istihdamlara müdür adı vererek sendikamıza üye olmalarının önünü kapatma çabası ile yoluna devam etmiştir. Yapılan bu hamlenin ise yasal dayanağı olmadığından ötürü bazı çalışanlar yine sendikamıza üye olmayı tercih etmeleri karşısında, yönetim bu sefer de farklı bir strateji izleyerek, sendika üyesi olan arkadaşımızın hale hazırda yapıyor olduğu görevleri elinden almış adeta kadro fazlası durumuna getirerek gözdağı vermeye çalışmaktadır.

Bugün itibarı ile sendikasız olarak çalıştırdığı personele toplamda %72.5 maaş artışı verirken, fabrikanın belkemiği sendikalı emekçilere ise 0 artış öngörmektedir.

EMEK-İŞ Sendikası olarak tabiî ki hiçbir emekçinin aldığı zammın tek bir kuruşuna itirazımız yoktur fakat atılan bu adım iyi niyetten yoksun, sendikalı çalışanlara verilen bir mesajdır. Sendikal örgütlülüğe karşı sürdürülen mücadelenin bir parçası ve Toplu İş Sözleşmesini hiçleştirme çabasıdır.

Bu anlamda, Sendikamız EMEK-İŞ ve TAŞEL Ltd’de örgütlü üyeleri durumun son derece farkındadır. Adaletten yoksun, atılan bu kötü niyetli adımın gözden geçirilerek, adil bir Toplu İş Sözleşmesi oluşturulması adına bugün, 08.04.2019 tarihinde saat 15:00 – 16:00 saatleri arasında yapacağımız uyarı grevini kamu oyu ile paylaşırız.

Başkan

Koral Aşam

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık