AktüelEkolojiEkonomi PolitikPolitikaYaşamMağusa’da öğrenciler bir kez daha iklim grevi yapacak- Video Haber

Mağusa’da öğrenciler bir kez daha iklim grevi yapacak. Geçtiğimiz ay ilkini yapan ve iklim değişikliğine karşı farkındalığı arttırma ile buna karşı harekete geçilmesini talep eden öğrenciler 12 Nisan Cuma günü okullarını kırıp tekrar iklim grevine çıkıyor. Öğrenciler tarafından yapılan çağrı şöyle: “Bu ülkenin gençleri olarak 12 Nisan Cuma, dünyadaki birçok öğrenci gibi biz de iklim değişimine karşı hükümetleri enerji politikalarını değiştirmeye ve doğa dostu, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya davet etmek üzere okulda değil sokakta olacağız....
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısNisan 10, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Mağusa’da öğrenciler bir kez daha iklim grevi yapacak. Geçtiğimiz ay ilkini yapan ve iklim değişikliğine karşı farkındalığı arttırma ile buna karşı harekete geçilmesini talep eden öğrenciler 12 Nisan Cuma günü okullarını kırıp tekrar iklim grevine çıkıyor.

Öğrenciler tarafından yapılan çağrı şöyle:

“Bu ülkenin gençleri olarak 12 Nisan Cuma, dünyadaki birçok öğrenci gibi biz de iklim değişimine karşı hükümetleri enerji politikalarını değiştirmeye ve doğa dostu, yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanmaya davet etmek üzere okulda değil sokakta olacağız.


Lütfen hazırlıklarınızı tamamlayın ve sesimize ses katmak için siz de aramıza katılın.
Gazimağusa’da okulumuzdan başlayacak olan yürüyüşümüz, anıt çemberine, salamis yoluna ve oradan da DAÜ çemberine kadar sürecek.
Ve büyükler; tüm dünyada olduğu gibi, siz de bu ülkenin gençlerine destek vermek istiyorsanız, siz de aramıza katılabilirsiniz.
Saat 10 buçuk civarında anıt çemberine ulaşmış olmayı planlıyoruz, oradan itibaren yürüyüşümüze katılıp bize destek olabilirsiniz.
Bu arada pankartları hazırlamayı unutmayın!
12 Nisan Cuma günü, grevde görüşmek üzere.. Hoşçakalın.”

 

Öğrencilerin hazırladıkları video:

GAZEDDAPOD’ta yapılan podcastlar:

 

Yokoluş isyanı – Hiçbir yerden haberler

Hiçbir Yerden Haberler’in bu bölümünde iklim krizi ve son aylarda Dünya’nın pek çok kentinde meydana gelen okul grevleri-eylemler masaya yatırılıyor.

 

İklim için okul grevleri – Hiçbir yerden haberler

Mağusalı gençlere selam… Mağusa’da lise öğrencileri iklim için okul grevine çıktı… Hiçbir Yerden Haberler’de bu kez okul grevleri ve iklim değişimini ele alıyoruz.

Gazeddakıbrıs’ta çıkan yazılar

Mağusalı iklim grevcilerine mektup – Hasan Yıkıcı

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©