AktüelEkolojiKentYaşamMağusa’da lise öğrencileri iklim için okul grevine çıkıyor

Gazeddakıbrıs Dünyayı sallayan ve cocuklar tarafından organize edilip gerçekleştirilen iklim için okul grevleri dalgası Kıbrıs’ın kuzeyinde de yankısını buldu. 22 Mart Cuma günü, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Çevre Kolu , Namık Kemal Lisesi Çevre Kolu ile birlikte iklim değişimine karşı dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirecek. Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta tüm dünyadan 1.4 milyon gencin katıldığı ve İsveçli öğrenci Greta tarafından başlatılan bir iklim grevi yapılmıştı. Bu yürüyüşün amacı Nisan ayında tüm Dünyada tekrar gerçekleştirilmesi...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 21, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Gazeddakıbrıs

Dünyayı sallayan ve cocuklar tarafından organize edilip gerçekleştirilen iklim için okul grevleri dalgası Kıbrıs’ın kuzeyinde de yankısını buldu.

22 Mart Cuma günü, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Çevre Kolu , Namık Kemal Lisesi Çevre Kolu ile birlikte iklim değişimine karşı dikkat çekmek amacıyla bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta tüm dünyadan 1.4 milyon gencin katıldığı ve İsveçli öğrenci Greta tarafından başlatılan bir iklim grevi yapılmıştı.

Bu yürüyüşün amacı Nisan ayında tüm Dünyada tekrar gerçekleştirilmesi planlanan “iklim grevine” tüm okullara çağrı niteliğinde idi.

İklim grevi nedir?

 İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçen yıl Ağustos ayında ‘İklim İçin Okul’ grevi isiminde bir çağrıda bulundu. Çağrısı kısa sürede pek çok ülkede karşılık buldu ve başta kıta Avrupası olmak üzere ülke ülke okul grevleri yayıldı. Geçtiğimiz hafta 15 Mart Cuma günü dünyada eş zamanlı olarak okul grevleri yapılmış ve cocukların öncülük ettiği kitlesel yürüyüşler gerçekleşmişti. İklim grevleriyle çocuklar yaşanabilir bir gelecek talep ederek, hükümetlerden küresel ısınmayı durdurmaları yönünde ciddi adımlar atmalarını talep ediyor.

Daha önce gazeddapod’ta yaptığımız program için:

Yokoluş isyanı – Hiçbir yerden haberler

Hiçbir Yerden Haberler’in bu bölümünde iklim krizi ve son aylarda Dünya’nın pek çok kentinde meydana gelen okul grevleri-eylemler masaya yatırılıyor.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık