AktüelÖzel HaberMağusa yakın gelecekte susuz kalabilir

Mağusa Belediyesi'nin arıtma tesislerine olan borcu, üretimi azalttı. Bu durum yakın zamanda su sıkıntısına sebebiyet verebilir. Öte yandan, Arıtma tesisine bulunan borçtan dolayı tesisin üretimi ciddi oranda düştü.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 3, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mağusa Belediyesi’nin arıtma tesislerine olan borcu, üretimi azalttı. Bu durum yakın zamanda su sıkıntısına sebebiyet verebilir. Öte yandan, Arıtma tesisine bulunan borçtan dolayı tesisin üretimi ciddi oranda düştü.

GazeddaKıbrıs’ın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre Mağusa Belediyesi’nin yaklaşık olarak 1 milyon Dolar deniz suyu arıtma tesisine, 800 bin Euro da kanalizasyon arıtma tesisine borcu var. Bu yüzden arıtma tesislerindeki üretim ciddi oranla azalırken, bu durumun yakın gelecekte su sıkıntısına ve çevreye ciddi zararlara yol açabileceği bildirildi.

Atık Su Arıtma Tesisi %20-30 kapasite çalışıyor

Mağusa Belediyesi’nde iki tane arıtma tesisi bulunuyor. Bu tesisler, Atık Su Kanalizasyon tesisi ve Deniz Suyu Arıtma tesisidir.

Atık Su (kanalizasyon) Arıtma tesisinde, belediyenin tesis işletmecisine 800 bin Euro civarında borcu biriktiği öğrenilirken, mali sorunlardan dolayı tesisin bakımının yapılamadığı ve üretimin giderek düştüğü bildirildi. Edinilen bilgide, Şu an kapasitenin ancak %20-30’u kadar üretim yapılabildiği belirtilirken, tesisten arıtılan suyun Çanakkale bölgesindeki Ayluga Göleti’ne verildiği kaydedildi. Tesisle ilgili bakımın kısa sürede yapılmaması durumunda, atık suyun arıtılmadan gölete gideceği ve çok önemli bir doğal / sulak alan olan gölette çok ciddi bir şekilde kirlenmeye sebebiyet vereceği kaydedildi.

Belediye borcunu ödemediği için üretim düştü

İkinci arıtma tesisi olan, Deniz Suyu Arıtma Tesisi, 2008 yılında YAP-İŞLET-DEVRET yöntemiyle Mağusa Belediyesi ve DAÜ tarafından kuruldu. Tesis, DAÜ’nün su ihtiyacının %80’ini ve Mağusa’nın ihtiyacının %30’unu karşılıyor. Arıtılan sunun içme ve günlük kullanım amacıyla tüketildiği de öğrenilirken, Belediyesi’nin bu tesise olan borcunun yaklaşık 1 milyon Dolar olduğu da kaydedildi.

Bilindiği üzere, Geçitköy Barajı’na su taşıyan borular zarar gördüğü için bir süredir baraja su taşınmıyor. Barajdaki su ciddi oranda azaldı. Mağusa’da Deniz Suyu Arıtma Tesisi DAÜ ve Mağusa’nın bir miktar su ihtiyacını karşılayabilecek kapasitedeydi. Ancak, tesisin, ödemelerin yapılmaması sonucunda üretimin düşürüldüğü öğrenilirken, mevcut 7 modülden sadece 2-3 tanesinin tam randımanlı olarak çalıştığı kaydedildi.

Bu durum, günlük 7 bin metreküp olan su arıtma kapasitesinin şu anda 2,000’e düşmesine sebebiyet verdiği belirtilirken, bir ay sonra bu üretimin de sıfırlanacağı öğrenildi. Mağusa ve DAÜ’nün günlük su ihtiyacının 16 bin metreküp civarında olduğu düşünülürse, Geçitköy Barajı’ndaki suyun bitmesi durumunda, Mağusa bölgesine su verecek alternatifin de şu koşullarda ortadan kalktığı görülüyor.

Gıda üretimi sorun yaşayabilir

Maraş̧ bölgesindeki seralar adadaki tarımsal ihtiyacın önemli bir bölümünü karşılamaktadır. Normal koşullarda seralar kuyu suyu ile besleniyor. Mağusa bölgesinde yaşanacak olası bir su kesintisi, Tarım Bakanlığı’nın kuyuları kente su verme amacıyla kullanmasını gündeme getirebilir.

Özellikle gıda ithalatının COVİD-19 nedeniyle azaldığı bir dönemde, gıda üretimi konusunda Kıbrıs’ın güneyinde sorunlar ortaya çıkabilir. Bu da dar gelirli kişilerin gıdaya erişimini zorlaştırabilir ve toplumdaki sınıf ve cinsiyet eşitsizliğini artırabilir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık