AktüelEkolojiMağusa tamamen susuz kaldı!

Geçitköy Barajı'nda suyun bitmesinin ardından Mağusa'nın günlük su ihtiyacını karşılayan Serhatköy'deki kaynakta patlama meydana geldi, ayrıca Arıtma Tesisi'nde elektrik kesintisi nedeniyle üretim durdu. Mağusa şu an tamamen susuz kaldı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 22, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Geçitköy Barajı’nda suyun bitmesinin ardından Mağusa’nın günlük su ihtiyacını karşılayan Serhatköy’deki kaynakta patlama meydana geldi, ayrıca Arıtma Tesisi’nde elektrik kesintisi nedeniyle üretim durdu. Mağusa şu an tamamen susuz kaldı.

Geçitköy Barajı’nda suyun tükenmesinin ardından bölgelerde ciddi su sorunu yaşanıyor. Bugün itibariyle Mağusa’da yaşanan gelişmelerin ardından bölgede su tamamen bitti. Mağusa’nın günlük ihtiyacının 14 bin metreküp olduğu öğrenilirken, bu ihtiyacın 4 bin metreküpünün Güzelyurt’taki yerel kaynaklardan sağlandığı ancak dün akşam Serhatköy’de ortaya çıkan patlak dolayısıyla, kaynağın durduğu bildirildi.

Bahse konu patlağın tamiri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmazken, tamiri yapacak para ve ekipmanın olup olmadığı konusunda da ciddi soru işaretleri bulunuyor.

Mağusa tamamen susuz kaldı

Mağusa’daki su ihtiyacının 7 bin 500 metreküplük ihtiyacını karşılayan Deniz Suyu Arıtma Tesisi ise, tesise uzun süredir borç ödemesi yapılmadığı için zor durumda… GazeddaKıbrıs’ın edindiği bilgiye göre, firmaya 2019 yılı bahar aylarından beri ödeme yapılmadığı ifade edilirken, biriken borcun 1 milyon Dolar civarında olduğu belirtildi. Yetkili firmanın alacakları için yasal süreç başlattığı da öğrenilirken, firma üretiminin bakımsızlıktan dolayı düştüğünü ve geçen haftaya kadar bölgeye sadece günlük 2 Bin metreküp su verebildiği belirtildi.

Elde edilen suyun Doğu Akdeniz Üniversitesi ile paylaşıldığı da kaydedilen açıklamada, geçtiğimiz Cuma günü tesisin elektriğinin borcundan dolayı kesildiği ve üretimin de tamamen durduğu kaydedildi. Yaşanan bu gelişmenin ardından gerek DAÜ gerekse Mağusa kenti tamamen susuz kaldı.

Borunun tamiratı uzayabilir

Öte yandan GazeddaKıbrıs’a ulaşan bir iddiada, Bakan Oğuz Dursun’un Türkiye’den gelen su boru hattındaki çalışmanın uzayacağı yönünde belediyelere bilgi verdiği, çalışmanın deniz muhalefeti sebebiyle aksadığı da belirtildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık