AktüelGazedda'nın GündemikoronavirusMağusa’da karantina hastanesi kuruluyor

Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 14, 2020
Muzakere_CDF
LGBT kitapcık

Başbakan Ersin Tatar, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunuyor.

Tatar açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Hayat devam ediyor. İnsanlarımızın temel ihtiyaçları vardır. Sektörler ve çalışanlar vardır. Tüm bunları değerlendirdikten sonra alınan kararları açıklıyorum.

İtfaiye, polis maliye, sivil havacılık, sağlık ve maliye ve benzeri hizmetler kamuda görev yapan tüm görevliler, 27 Mart 2020 tarihine kadar idari izinli sayılacaklardır.

Özel sektörde, eczane, benzin istasyonu, fırın ve market dışındaki tüm işletmeler, kumarhaneler de dahil olmak üzere 27 Mart’a kadar kapalı olacaktır.

Hükümet olarak, zaruri olmadıkça sokağa çıkılmaması yönünde çağrı yapıyoruz. Önümüzdeki 48 saatte, gelişmelere bağlı olarak kısmi veya tam sokağa çıkma yasağı alınması da değerlendirilecek.

Kara sınır ve deniz kapılarından kktc’ye sadece kktc vatandaşları ve yasal izni olanlar girebilecek. Karar 1 Nisan’a kadar geçerli olacak. Hangi ülkeden geldiğine bakılmaksızın, kara, deniz ve hava kapılarından ülkemize giren vatandaşlarımız ve yasal izinli kimseler 14 gün süre ile evlerinde izlem ve kontrol altında kalacaklardır. Buna uygun davranmayanlar hakkında 45/2018 sayılı Bulaşıcı Hastalıklar Yasası tahtında yasal işlem başlatılacaktır.

14 Mart-1 Nisan tarihleri arasında, dernek birlik ve lokallerde toplanılması ve toplu ibadetler yasaklanmıştır.

Mağusa Hastanesi’ne karantina hastanesi kurulacaktır. Hastane, Mağusa Devlet Hastanesi’ne kurulacak. Hastane 120-130 civarında yatak kapasitesine sahip olacaktır.

Akşam saatlerinde yapılan “popülist” açıklamaları kabul edemeyiz. Biz gerekli sorumlulukları yerine getirme notkasında çalışmalar yürütüyoruz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Nadir Görülen Hastalıklar Ağı
Music will never ends..