AktüelEkonomi PolitikKıbrıs SorunuMüzakerelerPolitikaMağusa İnisiyatifi: “Her iki lider yapıcı olmalı ve somut adımlar atmalıdırlar”

Mağusa İnisiyatifi, Kıbrıs Sorunu’ndaki son gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Federal bir Kıbrıs çerçevesinde sorunun çözümünü bekleyen bizlerin ve tüm paydaşların 26 Şubat toplantısından beklentisi ve talebi, iki liderin bu sorunun çözümü konusunda gerekli irade ve istekliliği göstermeleridir” ifadelerine yer verildi. İşte tam metin: Yarım asırdan fazladır süregiden Kıbrıs müzakere sürecinden hem ada toplumlarının, hem de uluslararası toplumun adadaki statükonun devamı konusunda tahammülsüzlüğüne şahit olmaktayız. Bugüne kadar Kıbrıs sorunuyla ilgili herşey konuşulmuş ve müzakere edilmiştir. Eksik...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısŞubat 25, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF

Mağusa İnisiyatifi, Kıbrıs Sorunu’ndaki son gelişmelerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada Federal bir Kıbrıs çerçevesinde sorunun çözümünü bekleyen bizlerin ve tüm paydaşların 26 Şubat toplantısından beklentisi ve talebi, iki liderin bu sorunun çözümü konusunda gerekli irade ve istekliliği göstermeleridir” ifadelerine yer verildi.

İşte tam metin:

Yarım asırdan fazladır süregiden Kıbrıs müzakere sürecinden hem ada toplumlarının, hem de uluslararası toplumun adadaki statükonun devamı konusunda tahammülsüzlüğüne şahit olmaktayız. Bugüne kadar Kıbrıs sorunuyla ilgili herşey konuşulmuş ve müzakere edilmiştir. Eksik olan siyasi idare ve liderlerin çözüm konusunda kararlığıdır.

Varılacak çözümün ana başlıkları 2017 yılında Crans Montana’da BM Genel Sekreteri’nin 30 Haziran tarihinde sunduğu çerçevede vardır. Tüm BM raporları, üst düzey doruk antlaşmaları ve bugüne kadar alınan BM Güvenlik Konseyi kararlarında çözümün paremetreleri nettir. Siyasi eşitlik, güvenlik ve garantiler, yönetim ve güç paylaşımı, toprak ve mülkiyet gibi konular bu paremetreler içindedir ve defalarca RESMİ olarak taraflarca teyit edilmiştir. Liderlerin zaman zaman yaptığı söylemler bu paremetreler ve uluslararası toplumun duruşunu değiştirmemektedir.

Federal bir Kıbrıs çerçevesinde sorunun çözümünü bekleyen bizlerin ve tüm paydaşların 26 Şubat toplantısından beklentisi ve talebi, iki liderin bu sorunun çözümü konusunda gerekli irade ve istekliliği göstermeleridir. Kapsamlı çözümün önünde engel olarak görünen siyasi eşitlik, garantiler – güvenlik ve harita konularında kararlı ve yapıcı adımlar atarak, Kıbrıslıların geleceğini ortak kurabileceğinin teyit edilmesinin zamanının geldiğine inanıyoruz. Tüm bunlarla birlikte beklentimiz, ada insanını yakınlaştıracak ve adada işbirliği ruhunu güçlendirecek hem iki taraflı (yeni geçiş noktaları, mobil telefonlar ve enterkonnekte elektrik bağlantısı gibi) hem de tek yanlı (Maronit açılımı, Maraş’a uzmanların girişi, temel hak ve özgürlüklere saygı duyulması gibi) adımların atılması yönünde yeni kararların alınabilmesidir.

 

MAĞUSA İNİSİYATİFİ

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık