AktüelEkonomi PolitikPolitikaMağusa İnisiyatifi: “Derinya ve Aplıç geçiş noktaları bugün için açılmış olsaydı”

Mağusa İnisiyatifi Derinya ve Aplıç kapıları için açıklamada bulundu 1 Temmuz ve 15 Eylül… Liderlerin söz verdikleri bu tarihlerde Derinya ve Aplıç geçiş noktaları bugün için açılmış olsaydı, * Eylül sonu New York’ta BM GS Guterres’in liderlerle buluşması öncesinde her iki lider bugün açılacak Aplıç geçiş noktasında el sıkışacaktı. Lefke’den dünyaya güçlü bir barış mesaj verilecekti. * Lefke’li Kıbrıslı Türk ve Trodos’lu Kıbrıslı Rum’la beraber binlerce adalı yarım asır sonra tekrardan bu yoldan geçmenin mutluluğunu...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 15, 2018
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Mağusa İnisiyatifi Derinya ve Aplıç kapıları için açıklamada bulundu

1 Temmuz ve 15 Eylül… Liderlerin söz verdikleri bu tarihlerde Derinya ve Aplıç geçiş noktaları bugün için açılmış olsaydı,

* Eylül sonu New York’ta BM GS Guterres’in liderlerle buluşması öncesinde her iki lider bugün açılacak Aplıç geçiş noktasında el sıkışacaktı. Lefke’den dünyaya güçlü bir barış mesaj verilecekti.

* Lefke’li Kıbrıslı Türk ve Trodos’lu Kıbrıslı Rum’la beraber binlerce adalı yarım asır sonra tekrardan bu yoldan geçmenin mutluluğunu yaşayacaktı. Lefke ve Trodos köyleri yarın bir bayram yerine dönebilecekti.

* Her iki toplumun gerek sosyal gerekse ekonomik ilişkileri her iki bölgede ve ada genelde artmış olacaktı. Özellikle ekonomik krizle boğuşan Mağusa ve Lefke’deki insanlarımız az da olsa rahatlayacak, Kuzeye hiç geçmeyen binlerce Kıbrıslı Rum ise ön yargılarından kurtulmuş olup Kıbrıslı Türklerle ekonomik ilişkilerini artıracaktı.

*BM GS Guterres, geçiş noktalarının açılmasıyla beraber her iki liderin ve toplumların heyecanını gözlemleyecek ve çözüm sürecini daha yüksek bir motivasyonla tekrardan başlatabilecekti.

* Maalesef bunların hiçbiri bugün olmayacak. Liderler Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis, belki de verdikleri sözü tutmamanın sıkıntısını yaşayacaklar. BM tarafların isteksizliğine bir kez daha şahit olacak. Adada çözümü bekleyen toplumlar sadece Mağusa ve Lefke’de değil ada genelinde bir kez daha umutsuzluğu iliklerini kadar hissedecektir.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık