AktüelPolitikaRöportaj“Mağusa Belediyesi’nde boş boş oturup maaş alanlar var”

Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil, gazeddakıbrıs’a konuşarak, Belediye’nin durumunu ve sendikanın pozisyonunu değerlendirdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 1, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

“Fazla istihdam, gereksiz harcamalar ve  bunlarla ilgili gerekli tedbirlerin alacağının sözünü verdi. Bu sözün takipçisi olacağız”

“Meclis toplantısında da üyelerimize de şunu söyledik, acil tedbirler alınmaz ve tasarrufa gidilmezse, kurumun mali yapısı düzeltilecek aşamaya gelmeyecek. Bu tedbirlerin sözünü başkan verdi, bunun takipçisi olcağız ve gerekirse bu konularda acil eylemlilik sürecine gireceğiz.

“Bu overdraft bizi mahvedecek” şeklinde konuşan sendika başkanı “İlk bunu düzelteceklerine borç üstüne borç eklediler. Bu sadece günü kurtarmadır. Uzun vadeli bir adım değil.

Hasan Yıkıcı

Personelin, büyük bir sıkıntı ve kaygı içinde olduğunu kaydeden Karagil, sorunların aşılmasıyla ilgili Belediye yönetimi ve Başkan ile bir süredir toplantılar yaptıklarını belirterek, “acil tasarruf tedbirleri kaçınılmaz” dedi.

“İş verenin bize verdiği sözler var”

Geçtiğimiz hafta Sendika’nın Belediye Meclis toplantısına da katıldığını ve orada taleplerini dile getirmeye çalıştıklarını aktaran Karagil, Belediye Başkan’ı İsmail Arter’in kendilerine sözler verdiğini dile getirerek, “Fazla istihdam, gereksiz harcamalar ve  bunlarla ilgili gerekli tedbirlerin alacağının sözünü verdi. Bu sözün takipçisi olacağız” dedi. 

Özel güvenlikten durdurmaya başladılar

Belediye Meclis’inin ilk gündemlerinden birinin tasarruf tedbirleri olduğunu da kaydeden Karagil, bu yönde ilk adımın özel güvenlik şirketinden başladığını kaydetti. Geçtiğimiz hafta itibariyle dışarıdan hizmet alınan özel güvenlik şirketinden durdurmaların başladığını belirten Karagil, Belediye’nin zabıtası dururken özel güvenliğin tamamen kalkması gerektiğini savunudu. 

Karagil ayrıca özel güvenliğin boş ve güvenlik sıkıntısı olmayan binaları beklediğini de vurgulayarak, özel güvenlikten hizmet alınmasının tamamen gereksiz olduğunu belirtti.  

Acil tedbirler alınması lazım

Özel güvenlikten başlanmasının olumlu bir adım olduğunu fakat Belediye’nin maddi yapısını düzeltebilecek bir adım da olmadığını belirten Karagil, acil tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizdi. 

Karagil şöyle konuştu: “Meclis toplantısında da üyelerimize de şunu söyledik, acil tedbirler alınmaz ve tasarrufa gidilmezse, kurumun mali yapısı düzeltilecek aşamaya gelmeyecek. Bu tedbirlerin sözünü başkan verdi, bunun takipçisi olcağız ve gerekirse bu konularda acil eylemlilik sürecine gireceğiz.”

“Belediye’de boş boş oturup maaş alanlar var”

“Belediyede hala boş oturup da maaş alan fazla istihdam var” şeklinde konuşan Karagil,  “alın teriyle ekmeğini kazanan, dürüst bir şekilde çalışanların yanındayız. Ama bu Belediye’ye hiç gelmeyip ekstra iş yapan ve Belediye’den para alanlar var. Onlarca insan var böyle. Şubelerde oturan ve hiç bir şey yapmayan. Bu yönde adımlar atılması lazım” dedi.

Sorumlu Meclis ve yönetim

Bütün meclis üyelerine çağrıda bulunduklarını kaydeden Karagil, “Tüm istihdamların ve kötü yönetimin sorumlusu, bu yaşananların birinci sorumlusu Meclis ve yönetimdir.

“Herkes siyasi kimlilerini bırakmak zorunda”

Belediye’deki tek sorunun maddi olmadığını da dile getiren Karagil şöyle konuştu: “Herkes siyasi kimliklerini bırakacak ve çalışanlar gününde nasıl maaş ve ek mesailerini alacak, Belediye’de iş disiplini nasıl sağlancak bunu gerçekleştirmeye çalışacak. Belediye’nin hiyerarşik yapısı da dağıldı. Tüm kurumun toparlanması lazım” dedi. 

***

“Bu overdraft bizi mahvedecek”

Belediye’nin overdraft limitinin6 milyon TL olduğunu fakat bunun geçtiğimiz hafta 10.500 milyon TL’ye yükseltildiğini ve bunun da Meclis’e sunulmadığını kaydeden Karagil, Çalışanlar olarak bu rakamın 6 milyon tl’nin altına nasıl ineceğini merak ediyoruz. Overdraft hesabının faiz oranları çok yüksktir. Eylül sonu overdraft hesabının faizleri var. Bunlar nasıl ödencek, böyle bir durumdayken. Merak ediyoruz” dedi.  

“Bu overdraft bizi mahvedecek” şeklinde konuşan sendika başkanı “İlk bunu düzelteceklerine borç üstüne borç eklediler. Bu sadece günü kurtarmadır. Uzun vadeli bir adım değil.

“Kaygılıyız, üzerimize düşeni yapacağız”

Belediye’nin idari yapısından dolayı kaygılı olduklarını kaydeden Karagil, sendika olarak bundan sonraki sürecin de takipçisi olacaklarını açıkladı. 

Karagil, “Üzerimize düşen ve emekçilerin bütün yasal haklarını sonuna kadar savunacağız. Hiçbir zaman dik duruşumuzu da bozmayacağız. Gerekli tedbirler alınmazsa her türlü yasal eyleme gideceğiz” dedi.

“4 yıldır çabalıyoruz”

“4 yıldır defalarca gerekli tedbirlerin alınası, istihdamın önüne geçilmesi yönünde hem yazlı hem de sözlü ikazlar bulunduk, İstihdamın son verilmesini istedik. Bol tarafından yapılan harcamalarla ilgili tepki koyduk” ” ifadelerini kullanan Karagil, şöyle konuştu, “sendika nerdeydi demesin kimse, Sendika buradaydı, ama bizim yanımızda kimse yoktu. 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık