UncategorizedMaduro: Askeri liderler tam bağlılıklarını gösterdi

Venezuela’da Devlet Başkanı Maduro, askeri liderlerle görüştüğünü ve “tam bağlılık” niteliğindeki desteklerini aldığını açıkladı. Muhalif lider Guaido daha önce ordunun kendisini desteklediğini söylemişti. Muhalif lider Juan Guaido’nun orduya ayaklanma çağrısında bulunduğu Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro sessizliğini bozdu. Maduro, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, askeri liderlerle konuştuğunu ve komutanların kendisine “tam bağlılıklarını” gösterdiğini belirtti. “Çelikten sinirler!” ifadesini kullanarak Venezuelalıları dayanıklı olmaya davet eden Maduro, “barışın kazanmasını sağlamak için azami halk seferberliği” çağrısında bulundu. Venezuela Devlet Başkanı,...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMayıs 1, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Venezuela’da Devlet Başkanı Maduro, askeri liderlerle görüştüğünü ve “tam bağlılık” niteliğindeki desteklerini aldığını açıkladı. Muhalif lider Guaido daha önce ordunun kendisini desteklediğini söylemişti.

Muhalif lider Juan Guaido’nun orduya ayaklanma çağrısında bulunduğu Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro sessizliğini bozdu.

Maduro, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, askeri liderlerle konuştuğunu ve komutanların kendisine “tam bağlılıklarını” gösterdiğini belirtti.

“Çelikten sinirler!” ifadesini kullanarak Venezuelalıları dayanıklı olmaya davet eden Maduro, “barışın kazanmasını sağlamak için azami halk seferberliği” çağrısında bulundu. Venezuela Devlet Başkanı, “Biz kazanacağız” diye ekledi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza da Reuters ajansına yaptığı açıklamada ortada bir askeri darbenin olmadığını, muhalefetin ABD destekli bir darbe girişimi içinde olduğunu söyledi. Girişimin “doğrudan Washington’da planlandığını” ileri süren Arreaza, Devlet Başkanı Maduro’nun durumu kontrol altında tuttuğunu belirtti. Arreaza hükümetin şiddeti durdurmak ve barışı sağlamak için duruma müdahale ettiğini sözlerine ekledi.

Savunma Bakanı: Askerlerin yüzde 80’i kandırılmış

Aynı zamanda ordunun başındaki isim olan Savunma Bakanı Vladimir Padrino da “küçük ve önemsiz” olarak tanımladığı “darbe girişiminin” yenilgiye uğratıldığını ve ayaklanan askerlerin büyük bölümünün sokaklardan çekildiğini söyledi. Padrino, devlet televizyonunda yayınlanan açıklamasında, Guaido’ya destek amacıyla sokağa çıkan askerlerin yüzde 80’inin “kandırılmış” olduğunu ve komutanlarından aldıkları emirler doğrultusunda çekildiklerini belirtti.

Zırhlı araç göstericilerin arasına daldı

Başkent Caracas yakınlarındaki La Carlota askeri üssü etrafında toplanan muhalif göstericilere hükümet güçlerince müdahale edildi. Venezuela güvenlik güçlerine ait zırhlı bir askeri aracın Guaido yanlısı protestocuların üzerine sürüldüğü ve protestocuların ezildiği görüntüler televizyon ekranlarına yansıdı.

Venezuela’da geçen ocak ayında kendini devlet başkanı ilan eden Guaido, bugün Caracas’ta beraberindeki bir grup silahlı askerle birlikte ordu ve halka ayaklanma çağrısında bulunmuştu. Askerlerin de kendisine destek verdiğini söyleyen Guaido, Maduro’nun devrilmesine yönelik planın “son aşamasına” gelindiğini ifade etmişti.

Venezuela hükümeti ise yaşananları “askeri darbe girişimi” olarak tanımlayarak Maduro destekçilerini Caracas’taki devlet başkanlığı sarayının etrafında toplanmaya çağırmıştı.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©