AktüelSanat“Madam Yenge: Olga Rauf Sergisi” sanatseverlerle buluştu

Bugüne dek Olga Rauf üzerine hazırlanmış en kapsamlı çalışma.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEkim 25, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Rüstem’s, Lefkoşa Türk Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin katkıları ve Telsim’in İletişim & Teknoloji sponsorluğundaKıbrıs’ın ilk kadın ressamlarından ve fotoğrafçılarından Olga Rauf’un“MADAM YENGE-Ressam, Fotoğrafçı & Koleksiyoner: Olga Rauf” sergisi Rüstem’a Ana Galeri’de açıldı.

Şehir Belleği için Önemli Bir Adım

Kıbrıs’ın ilk kadın ressamlarından ve fotoğrafçılarından Olga Rauf’un Birinci Dünya Savaşı sonrası akademideki ilk çizimlerinden son dönem tablolarına uzanan nitelikli bir seçkinin yanı sıra Rauf’un kendi çektiği fotoğrafları ve koleksiyonerliği ile ilgili objeleri de kapsayan sergi, bugüne dek Olga Rauf üzerine hazırlanmış en kapsamlı çalışma olarak karşımıza çıkıyor.Kıbrıs ve Almanya’daki arşiv ve döküman taramalarını içeren uzun bir araştırmanın ardından hazırlanan sergi, Olga Rauf üzerine hazırlanmış bir kitap ve belgesel video ile destekleniyor.

Serginin küratörlüğünü Halil Duranay & Özlem Ünsal üstleniyor

Özlem Ünsal, Halil Duranay ve Ceren Erel’in araştrıma ekibi oluşturduğu, Yetin Arslan’ın belegesel videoyu hazırlarladığı serginin küratörlüğünü Halil Duranayile Özlem Ünsal üstleniyor.

Duranay: “Orijinal belgelere dayanan kapsamlı biyografi bu ülkenin en büyük kazanımlarındandır”

Açılış gecesinde küratör ve Rüstem Kültür Sanat Danışmanı Halil Duranay, Lefkoşa Türk Belediyesi ile Başkan Mehmet Harmancı’ya projenin ilk anından itibaren desteği ve iş birliği için teşekkür etti. Duranay, serginin gerçekleşmesinde ayrıca katkıları olan Telsim ,DAÜ İletişim Fakültesi,Kültür Dairesi ile Ali Rüstem’e teşekkür ettiği konuşmasını uzun süredir heyecanı içinde oldukları projenin Özlem Ünsal’ın adaya dönmesiyle ve devreye girmesiyle bu anma sergisini gerçekleştirme imkanını yakaladıklarını kaydetti. Rusya,Amerika,Almanya ve Kıbrıs’ı kapsayan detaylı ve kapsamlı bir araştırma ile orijinal belgelere dayanan kapsamlı bir biyografisi bu ülkenin en büyük kazanımının olduğunu  dile getiren Duranay, ailenin desteği ile özel koleksiyonun da sanatseverlerle buluşma imkanı bulacağını vurguladı. Duranay bir hafta sonra yayınlanacak 360 derece versiyonu ile bu sergiyi ülke dışından sanateverlere de ulaştıracaklarını da sözlerine ekledi.

Ünsal : “Olga Rauf’unitibarını iade etmek ve onun toplumsal hafızadaki yerini tazelemek niyetiyle yola çıktık”

Küratör Özlem Ünsal, Kıbrıs Türk sanat tarihinin öncül isimlerinden olan fakat sanatı veya yaşamı ile hakkında bugüne de ciddi bir çalışma yapılmayan Olga Rauf’un itibarını iade etmek ve onun toplumsal hafızadaki yerini tazelemek niyetiyle yola çıktıklarını ve bunun ,çin 100 yıl geriye giderek her fotoğrafa defalarca bakmak, her ismn peşine düşmek ve  her belgenin izini sürmek gerektiğini ifade etti.Sergide Rauf’un 30 eserinin sergileneceğini, yakınlarına özellikle de en çok teyzesi Ulviye Ratip’e büyük teşekkür etmek istediğini çünkü teyzesinin on yıllar boyunca Olga Rauf’un kişisel anı ve belgelerini muhafaza ettiğini ve bundan dolayı aranacak kapılar peşine düşülerek isimler bulduklarını kayeden Ünsal sözlerini “ Yedi yaşımın hafızasıyla hatırladığım yengeyi güleryüzlü ,sıcak veilginç bir yakınımı olmaktan çıkarıp cesur, yenilikçi ve zamanbnın getirdiği zorlu koşullarla mücadele edebilmiş çetin caviz,hayata krşı meraklı, deyaylara önem veren ve maceradan korkmayan yaratıcı v egüçlü bir kadına dönüştüren bu süreç için minettarım.” diyerek tamamladı.

Harmancı: “Lefkoşa Kültür ve Sanatın da Başkentidir

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, Lefkoşa’nın kültür ve sanatın da başkenti olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Lefkoşa’ya ve sanata olan tutkusu ile Halil Duranay’ın projeden ilk bahsettiği andan itibaren heyecan duydum. ‘Madam Yenge’ önce Lefkoşa’da bugün gördüğümüz Lefkoşa ile geçmişini ne şekilde bağdaştıracağımızı fotoğrafları ve çizimler ile net olarak ortaya koyuyor” dedi.

“Lefkoşa’mıza yine hep beraber sahip çıktığımızı bir kez daha hissettim”

Başkan Harmancı aile fertlerinin de dahil olması ile gerçek bir Olga Rauf biyografinin ortaya çıkmasında büyük emekleri olan Halil ve Özlem’e ile Yetin Arslan’a teşekkür etti. Harmancı: “Lefkoşa deyince birçok insanın aklına Rüstem Kitabevi de geliyor. Rüstem, pek çok insanın sosyal medya hesaplarında mutlaka fotoğraf çektiği, bir kare yakaladığı alan. Ve bu elbette tesadüf değil.Buraya emek verenler ile burayı ziyaret eden herkesin başkente, Lefkoşa’mıza duyduğu aşkın göstergesi. Bu şehre yine hep beraber sahip çıktığımızı bir kez daha hissettiğim gecede sizlerle olmak da bana çok mutluluk veriyor. “

Rüstem’a Ana Galeri’de sanatseverlerin beğenisine sunulan sergi 19 Kasım 2021 günü düzenlenecek özel bir müzayede ile sona erecek.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık