AktüelDünyaMacron tartışmalı emeklilik reformunu sundu, sendikalar ‘sokağa dökülün’ dedi | video

Başbakan Philippe'in bugün açıkladığı emeklilik reformuna sendikalar isyan ederken, genel grev sürüyor ve yarın büyük protestoya hazırlanılıyor.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAralık 11, 2019
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
SOS_Reklam

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un akaryakıt vergisine karşı başlayan Sarı Yelekler protestolarını emeklilik reformuna karşı genel grev takip ederken, hükümetten halkın öfkesine meydan okuyan sunum geldi. Başbakan Philippe’in bugün açıkladığı emeklilik reformuna sendikalar isyan ederken, genel grev sürüyor ve yarın büyük protestoya hazırlanılıyor.

Sputnik’in haberine göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ısrar ettiği emeklilik reformu planının son hali, Başbakan Edouard Philippe tarafından “Adaleti sağlayacak” savunusuyla açıklandı.

Herkes için aynı şekilde geçerli bir emeklilik sistemi kurmanın zamanının geldiğini söyleyen Başbakan Philippe, “Nesillerarası yeni bir antlaşma öneriyoruz. Puan tabanlı, maaşa ayarlı sistem herkes için aynı olacak” dedi.

Tam emeklilik maaşı alma yaşı 64

Özel emeklilik rejimlerini sona erdireceklerini ve yeni sistemden en kazançlı çıkacakların kadınlar olacağını belirten Philippe, yeni sisteme göre tam emeklilik maaşı alma yaşının 64’e çıktığını ve süresini tamamlayanlara en düşük olarak 1000 euro emeklilik maaşının garanti edildiğini duyurdu.

Günlerdir süren grev ve protestolar karşısında Macron yönetiminin bazı göstermelik adımlar atması, sendikaların öfkesini yatıştırmaya yetmedi.

France: Protesters flood Paris in demo against planned pension reform

Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Protesters were seen chanting, dancing and lighting up flares in Paris on Tuesday, as people opposed French President Emmanuel Macron government’s plans to reform the pensions system. “I would like to change the system, I would like to work less, [to have] social security, change the school, make an anti-capitalist world,” said Jenny, one of the protesters.

Yeni sistemde ne var ne yok?

* Emeklilik yaşı kağıt üzerinde yükseltilmedi. Ama resmi emeklilik yaşı 62 olarak kalsa da, hükümet emekçileri ‘indirim ve prim sistemi’ kullanarak en az 64 yaşında dek çalışmaya teşvik edecek. 62 yaşından sonra da çalışanlar ek puanlar üzerinden prim kazanacak, 62 yaşında emekli olanlar ise daha az maaş alacak.

* Emeklilik reformu planının tam manasıyla uygulanacağı grup, 2022’den itibaren emek piyasasına girecek olanlar.

* 1975’ten önce doğanlar, yeni sistemden hiçbir şekilde etkilenmeyecek.

* 1975’ten itibaren doğanlar kısmen etkilenecek. Onların kariyeri 2025’e kadar eski sisteme göre, 2025’ten itibaren yeni sisteme göre hesaplanacak.

* “Herkese eşit” vurgusuna rağmen, yeni sistem, askerler, itfaiyeciler ve polislerin eski sistemden gelen erken emeklilik haklarına dokunmuyor. 

* Zor meslekler yapanlar ya da zorlu koşullarda çalışanlar, örneğin gece hemşireleri, iki yıl erken emeklilik hakkına sahip olacak. 

* Herkese eşit sistemle, 50’li yaşların başında emeklilik sağlayabilen 42 özel rejim sona erdirilecek.

* Seçilmiş yetkililer ve bakanlar, her Fransa vatandaşıyla aynı muameleye tabi olacak. 

* Çocuk bakmak için kariyerlerine ara veren kadınlara daha adil muamele getirilmeye çalışılacak.

France: Clashes erupt in Lyon as pension reform protests enter sixth day

Subscribe to our channel! rupt.ly/subscribe Around 20,000 protesters took to Lyon’s streets as part of a general strike called by several French unions on Tuesday against French President Emmanuel Macron’s planned pension reforms. “This reform of the pensions has to stop, it has to be done with a real dialogue.

‘Tamama erdirmeye kararlıyım’

Paketin bakanlara 22 Ocak’ta sunulacağını ve parlamentoda şubat sonunda tartışılmaya başlanacağını belirten Fransa Başbakanı, “Bu reformun adil olduğuna inanıyorum ve tamama erdirmeye kesinlikle kararlıyım” vurgusu yaptı. 

İtfaiye memurları eylemde

Solcu sendikadan ‘şaka gibi’ tepkisi

Buna karşı sendikaların genel grev kararlılığı yüzünden özellikle toplu taşımanın durmasıyla Fransa’da hayat felç olmuş durumda. Radikal sol eğilimli sendika CGT, Philippe’i emekçileri duymazdan gelmekle suçladı.

CGT Başkanı Philippe Martinez, başbakanın emeklilik reformu açıklamasına “Şaka gibi, özellikle de buna karşı mücadele edenlerle alay ediyor” diye çıkıştı.

Liberal sendikaya göre de kırmızı çizgi aşıldı

Özel sektörde etkili olan reform yanlısı sendika CFDT de bugüne dek grevlere katılmamış olmasına rağmen plana tepki gösterdi.

Tam emeklilik maaşı alabilmek için yaş ortalamasının 64’e yükseltilmesiyle kırmızı çizginin aşıldığını söyleyen CFDT Başkanı Laurent Berger, bundan sonra eylemlere katılıp katılmamakla ilgili karar alacaklarını belirtti.

Emekçilerin 7 gündür sürdürdüğü greve öğrenciler de destek verirken, sendikalar salı ve geçen perşembe günü düzenlenen kitlesel protesto gösterileri için yarın ve 17 Aralık’ta tekrar sokağa dökülme çağrısı yaptı.

So why are the French always on strike?

Where does the French enthusiasm for downing tools come from and is their reputation as the word champions of strikes really deserved? To find out more, here are some more in-depth articles on The Local France: https://www.thelocal.fr/20160331/why-are-french-always-on-strike https://www.thelocal.fr/20191201/december-strikes-striking-is-the-only-way-to-get-social-progress-in-france

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık