İnsanMacaristan-Sırbistan Sınırına Yeni Duvar Örülüyor

Mülteci geçişlerini önlemek amacıyla geçtiğimiz yıl sınırlarına 175 kilometrelik tel duvar ören Macaristan’da 10 kilometrelik yeni bir ‘akıllı duvar’ örülmesine başlandığı duyuruldu. ANF’nin haberine göre Macaristan devlet televizyonu M1’de yer alan haberde, Sırbistan sınırında 10,3 kilometre uzunluğunda yeni bir duvarın örülmeye başlandığı bilgisi verildi. Isıya duyarlı ve gece kameralarının olduğu sınır duvarıyla Sırbistan’dan gelecek mültecilerin geçişinin engellenmek istendiği belirtildi. Duvarın ilk aşamasının 10,3 kilometre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde olduğu belirtilen haberde, yeni duvarın 2015’te...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 23, 2016
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Mülteci geçişlerini önlemek amacıyla geçtiğimiz yıl sınırlarına 175 kilometrelik tel duvar ören Macaristan’da 10 kilometrelik yeni bir ‘akıllı duvar’ örülmesine başlandığı duyuruldu.

ANF’nin haberine göre Macaristan devlet televizyonu M1’de yer alan haberde, Sırbistan sınırında 10,3 kilometre uzunluğunda yeni bir duvarın örülmeye başlandığı bilgisi verildi. Isıya duyarlı ve gece kameralarının olduğu sınır duvarıyla Sırbistan’dan gelecek mültecilerin geçişinin engellenmek istendiği belirtildi.

Duvarın ilk aşamasının 10,3 kilometre uzunluğunda ve 3 metre yüksekliğinde olduğu belirtilen haberde, yeni duvarın 2015’te tamamlanan 175 kilometrelik bir önceki tel duvarı ‘güçlendirme’ amacıyla yapıldığı kaydedildi. M1 haberinde, yeni tel duvarla birlikte sınırlarda görev yapacak asker ve polis sayısının azaltılması da hedefleniyor.

Macaristan’da mülteci karşıtı politikalarıyla bilinen Başbakan Viktor Orban tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’yle imzalanan mülteci anlaşmasının başarısız olması ihtimaline karşı sınırlardaki önlemlere ağırlık verildiği savunuldu.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’den Balkan ülkeleri üzerinden AB’ye giriş yapan mültecilerden 400 bin kadarı Macaristan’dan transit geçiş yapmıştı. Mülteci geçişlerini önlemek amacıyla Eylül 2015’te  ilk olarak Sırbistan sınırına, daha sonra da Hırvatistan sınırına tel duvar örülmesine başlanmıştı.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık