AktüelKıbrıs Sorunu“Lute’un ziyareti, Ergün Olgun’dan dolayı iptal edildi”

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Jane Hall Lute'un Kıbrıs ziyareti, Kıbrıslıtürk müzakereci Ergün Olgun'un, Andreas Mavrogiannis ile görüşmeyi reddetmesi nedeniyle iptal edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 7, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Jane Hall Lute’un Kıbrıs ziyareti, Kıbrıslıtürk müzakereci Ergün Olgun’un, Andreas Mavrogiannis ile görüşmeyi reddetmesi nedeniyle iptal edildi.

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis, Omega’ya verdiği röportajda, Kıbrıslıtürk tarafının diyalog için zemin bulunmadığına dair ısrarının, Lute’un New York’ta ortak bir görüşme için zemin hazırlama görevini engellediğini belirtti.

1960 anayasasına geri dönüşle ilgili önerisi hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Anastasiadis, lafın gelişi olmadığını ve teklifin özü bulunduğunu söyledi. Ancak, 30 Ağustos’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’ne gönderdiği mektupta, önerinin arkasındaki düşünceyi tam olarak açıklamasının mümkün olmadığını ifade etti.

Önerinin arkasında bulunan düşüncenin, ortak bir devlet oluşturulması için 60 anayasasına geri dönülmesi olmadığını çünkü tarihsel bir ihtiyacın Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüştürülmesini zorunlu kıldığını belirtti.

Ancak Kıbrıslıtürklerin ortaya koyduğu önerilerle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin dönüştürülmesinden uzaklaşıldığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı, Britanya’nın Kıbrıs sorununun çözümüne dair önerisine değindi ve kabul edilemeyeceğine dikkat çekti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık