AktüelKıbrıs SorunuLute temaslarına başlıyor

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, dün akşam adaya geldi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 8, 2021
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute, dün akşam adaya geldi.

Fileleftheros ve diğer gazeteler, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un dün akşam adaya geldiğini, bugün ise seçtirilmiş Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasidis’le görüşeceğini yazdı.

Fileleftheros gazetesi “Cenevre Öncesi Ön Hazırlık” başlığı altında manşet ve iç sayfalarından yer verdiği haberinde, Lute’un bugün liderlerle görüşeceğini ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in mesajını ileterek, Cenevre’de 27-29 Nisan’da gerçekleştirilecek gayriresmî beşli konferansın hazırlıklarını yapacağını yazdı.

Gazete, BM’nin, liderlerin ortak bir görüşme de gerçekleştirmesi arzusunda olduğunu ancak şu ana kadar gelen bilgilerin, Kıbrıslıtürk tarafının buna sıcak bakmadığı yönünde olduğunu da ifade etti.

Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın da bugün Kıbrıs Cumhuriyeti’ne gideceğini hatırlattığı haberinde, Dendias’ın Mısır’ın başkenti Kahire’de temaslarda bulunmasının ardından Güney Kıbrıs’a gideceğini aktardı.

Kıbrıs Haber Ajansı, Anastasiadis-Lute görüşmesinin 10.30’da başlayacağını duyurdu.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: “Lute’un Süreci Kesinleştirme Temasları – BM 5+1’in Yolun Sonu Olmayacağını Garanti Altına Almak İstiyor”

Haravgi: “Lute Bugün Yeni Tur Görüşmelerine Başlıyor”

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık