AktüelGazedda'nın GündemiRöportajLTL’deki “öğrenciye cinsel istismar” soruşturmasında sona doğru

GazeddaKıbrıs’ın Mart ayında gündeme getirdiği Lefkoşa Türk Lisesi’ndeki öğretmenden öğrenciye cinsel istismar konusu ile ilgili soruşturma tamamlandı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 8, 2020
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Büke Dorukan

GazeddaKıbrıs’ın 4 Mart tarihinde gündeme getirdiği, Lefkoşa Türk Lisesi’nde iki öğretmenin, 17 yaşındaki bir öğrenciye cinsel istismarda bulunmasının ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili başlattığı soruşturma tamamlandı.

Konuyla ilgili GazeddaKıbrıs’a konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem, Milli Eğitim Bakanlığı’nın soruşturmayı tamamladığını ve dosyayı başsavcılığa ilettiğini kaydetti.

Başsavcılık’taki dosyanın incelendiği ve Eğitim Bakanlığı’na geri gönderildiğini de ifade eden Eylem, Eğitim Bakanlığı Displin Kurulu’nun dosyayı Kamu Hizmeti Komisyonu’na ilettiği ve onların da ithamnameyi incelediğini belirtti.

Eylem, Disiplin Soruşturması’nın kısa sürede tamamlanıp iki ayrı öğretmenin de savunma için kurula çağrılacağını da ifade ettiği açıklamasında, istismar olayında adı geçen “ortaklar”ın soruşturmaya alınması için bir gerekçenin ise bulunamadığını söyledi.

Disiplin Soruşturması için öğretmenlerden birinin dosyasının 23 Haziran’da diğerinin ise 25 Haziran’da Komite’ye iletildiğini de belirten Eylem, 15 günlük sürenin dolmak üzere olduğunu ve soruşturmanın da bu kapsamda tamamlanmak üzere olduğunu belirtti.

Eylem, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’nın olayı takip ettiğini de sözlerine ekleyerek, Kamu Himeti Komisyonu ile sendikanın da ilerleyen günlerde konuyla alakalı görüşeceğini kaydetti.

Öğretmenler Yasası’nın 90. maddesi 4. fıkrasına göre disiplin soruşturması öncelikle ve geciktirilmeden yapılır. Soruşturma, en geç on beş işgünü içinde Bakanlıkça tamamlanır.

Olay neydi?

Lefkoşa Türk Lisesi’nde bir öğretmen, 17 yaşındaki öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılmış, konuyla ilgili yapılan soruşturmada, bir öğretmenin daha olayla bağlantılı olduğu tespit edilmişti.

Konunun açığa çıkmasının ardından Eğitim Bakanlığı’nın okula müfettiş gönderdiği ve öğrencilerin bazılarının ifadelerinin alındığı da öğrenilmişti. Soruşturma kapsamında, bahsi geçen öğretmenlerin 6 ay süreyle açığa alındığı belirtilmişti.

İlgili haberler şöyle:

LTL’de öğretmenden öğrenciye cinsel istismar

Lefkoşa Türk Lisesi’nde ikinci öğretmen de açığa alındı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık