AktüelEkolojiYaşamLondra’da Yokoluş İsyanı: 5 Köprü Trafiğe Kapatıldı, 70’den fazla gözaltı

Kendilerini Extinction Rebellion yani Yokoluş İsyanı olarak tanımlayan Britanyalı grup, İngiltere hükumetinin fosil yakıtları azaltması için eylem yaptı. 6 binden fazla gösterici Londra’nın merkezindeki beş köprüyü trafiğe kapattı. İngiltere’nin başkenti Londra’da kendilerine Yokoluş İsyanı adını veren bir grup çevre aktivistinin düzenlediği protestoda, eylemciler kentin beş ana köprüsünü trafiğe kapatarak eylem yaptı. Binlerce insanın katıldığı eylemde göstericiler hükümetin iklim değişikliğine karşı acil eylem planına geçmesini talep etti. İngiliz polisinin yaptığı açıklamaya göre 70’den fazla kişi gözaltına...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2018
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon
Kendilerini Extinction Rebellion yani Yokoluş İsyanı olarak tanımlayan Britanyalı grup, İngiltere hükumetinin fosil yakıtları azaltması için eylem yaptı. 6 binden fazla gösterici Londra’nın merkezindeki beş köprüyü trafiğe kapattı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da kendilerine Yokoluş İsyanı adını veren bir grup çevre aktivistinin düzenlediği protestoda, eylemciler kentin beş ana köprüsünü trafiğe kapatarak eylem yaptı.

Binlerce insanın katıldığı eylemde göstericiler hükümetin iklim değişikliğine karşı acil eylem planına geçmesini talep etti. İngiliz polisinin yaptığı açıklamaya göre 70’den fazla kişi gözaltına alındı.

Hükümetlerarası İklim Paneli’nin (IPCC) yayınladığı raporda küresel ısınmayı 1,5°C’de tutarak, 2°C ve üzeri sıcaklık artışlarına göre birçok önemli iklim değişikliği etkisi önlenebileceği belirtilmişti. Ancak rapora göre bunun için yalnızca 12 yıl var.

Protesters on Westminster Bridge

Raporun yayınlanmasının ardından, İngiltere hükümetine iklim değişikliğine karşı acilen çalışmalarını hızlandırması çağrısında bulunan göstericiler, 31 Ekim’de de Londra’da parlamento binasına giden yolları kapatarak eylem düzenlemişlerdi.

Dün de sabah saatlerinden itibaren Southwark, Blackfriars, Waterloo, Westminster ve Lambeth köprülerine doluşmaya başlayan göstericiler bu beş köprüyü trafiğe kapattı. Fosil yakıt karşıtı dövizler taşıyan eylemciler, köprülerde araçların geçişini engelledi.

Yerleştirilmiş video

Binlerce kişinin katıldığı eylemde göstericiler şarkılar söyleyip dans ederek hükümetlerini protesto etti. Halk meclislerinin kurulduğu gösteride insanlar gruplara ayrılarak savaş, gıda, kaya çatlatma ve demokrasi hakkında kendi aralarında konuşmaya, fikir alışverişinde bulunmaya başladılar.

Resmi Twitter'da görüntüleProtesters on Westminster Bridge

İsyan Günü adını verdikleri bu eylemde, İngiliz polisinin verdiği verilere göre 70 kişiden fazla kişi gözaltına alındı. Hristiyan İklim Değişikliği Eylem grubundan çevre aktivisti Ruth Jarman bu hafta içinde dördüncü kere gözaltına alınmış oldu.

Yokoluş İsyanı isimli grup yaptığı açıklamada sivil itaatsizlik eylemlerine hükümetten çevre için bir adım gelinceye kadar devam edeceklerini belirtti. Bir sonraki eylemlerini gelecek hafta gerçekleştirmeleri bekleniyor.

Kaynak:

Londra’da Yokoluş İsyanı: 5 Köprü Trafiğe Kapatıldı

İngiltere’nin başkenti Londra’da kendilerine Yokoluş İsyanı adını veren bir gurup çevre aktivistinin düzenlediği protestoda, eylemciler kentin beş ana köprüsünü trafiğe kapatarak eylem yaptı. Binlerce insanın katıldığı eylemde göstericiler hükümetin iklim değişikliğine karşı acil eylem planına geçmesini talep etti. İngiliz polisinin yaptığı açıklamaya göre 70’den fazla kişi gözaltına alındı.

‘Rebellion day’ leads to 82 arrests

A total of 82 people were arrested during a so-called “rebellion day” which saw five major London bridges blocked by activists, police have said. Thousands of demonstrators occupied the bridges for most of Saturday as part of demands for the government to take greater action on climate change.

 

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık