AktüelAnalizSanatYorumLondra ve müzeler IX – Uğur Ulaş Dağlı

Orada ayrılınca şu düşünceye kapıldım. Küçük adamızda her belediye binamızın bir salonuna, bölgeyle ilgili böyle mütevazi bir kent sergisi/müzesi açsak, aslında küçük adımlarla büyük bir yol almış oluruz.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısAğustos 26, 2019
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

New London Architecture(NLA), programıma son anda girdi. Araştırma kapsamında inceleyeceğim müzeleri belirlerken, Londra’daki müzeler listesini taramıştım. NLA’nın listede olmamasından dolayı programıma almamıştım. Ancak Esra ve Emre’nin önerisiyle, binayı mercek altına aldım. NLA, Londra’nın fiziki yapısını anlatan, gelecekteki şekli hakkında bilgiler veren bir müzedir. Kendisini müze olarak tanımlamasa da; mütevazi bir müzedir. 

NLA, kentin hızlı büyümesini tartışmak için birçok disiplini bir araya getirmektedir. Amacı daha iyi bir Londra oluşturmak için insanların fikirlerini almaktır. Sadece kentin büyümesine karşı olmak doğru değil; Londra için sermaye vizyonunu da ortaya koymak şarttır diyor. Ve bu iki uç görüş arasında aracı olduklarını ifade ediyorlar.

Etkinlikleri 

Sokaklarında gezdiğiniz, yaşadığınız kentin planlama yaklaşımlarını anlayabilmek için sabah buraya ziyarette bulunabilirsiniz. Ve burada, Londra’ya inceleme gezisine gelen şehir planlama bölümü öğrencilerini görebilirsiniz. Öğle yemeğinde, Londralı galeri sahiplerini veya yerli halkı bulabilirsiniz. Ayrıca ara ara Londra’nın nasıl değiştiğine dair konuşmalarının yer aldığı ücretsiz öğle yemeğine katılan heyecanlı turistlere de rastlayabilirsiniz. Öğleden sonra, Güney Kore’den bir heyet, NLA yöneticilerinin daveti üzerine kentin büyümesi ve geleceğine yönelik planları görmek için burada olabilir. 

Kısacası herhangi bir gün veya saatte NLA’yı ziyaret edin. Sürekli birilerine rastlayabilirsiniz. Aile atölyelerine veya etkinliklere de katılabilirsiniz. Torunuyla birlikte büyükannenin Londra’nın bir bölgesine gerçekleştirilen mimari inceleme yürüyüşüne katılması gibi… Veya ilkokul grubunun, Londra’yla ilgili kararların nasıl alındığını öğrenmek için maketin etrafındaki sunum için toplandığı gibi.

Değişimle iletişim kuran: Yeni Londra’nın Maketi

Sergi, sadece zemin katta bir mekana yayılmıştır.Sergi mekanın birçok alt bölümü olsa da, ana ürünü 1:2000 ölçekli makettir. 12,5 metre uzunluğundaki maket, yaklaşık 85 kilometre karelik bir alanı; 19 bölgeyi, 21 köprüyü, 170.000 binayı ve 34 km uzunluğunda Thames nehrini kapsamaktadır. 

Maket, yakın gelecekte Londra’nın neye benzeyeceğini bütün olarak görülebileceği yerdir. Yeni yapılan bireysel binalar, onların birbirleriyle ilişkilerini göstermektedir. Mahalleleri çevreleyen alanların ve yeni yüksek binalar arasındaki mesafenin anlaşılmasını sağlamaktadır. 

Maket uzun yıllar, binanın bodrum katında gizlenmiş. Sadece plancılar, mimarlar tarafından kullanılmaktaymış. Potansiyeli anlaşılınca, zemin kata alınmış ve sergiye dönüştürülmüş.

NLA’ya muhakkak uğramalısınız. Londra’nın merkezini oluşturan farklı mimari tarzlara görmek için. Ayrıca inşaat izni almış herhangi bir bina da dahil olmak üzere; ileriye yönelik her şeyi görebilirsiniz. Yapım aşamasında olan birçok yüksek yapının tamamlanmış hali de yer almaktadır. 

Sergi ayrıca ziyaretçilere büyüme stratejileri arasında St Paul’un kubbesinin ve Parlamento Binasının ufukta kaybolmasını engelleyen kararları da anlatılıyor. 310 metre yüksekliğindeki Shard binası bunun dışında bırakılmış. Bu vurgulanıyor. Bu arada söylenmese de Londra’da koruma anlamında kırılma, bu binayla başlamış. 

Sergide yer alan ve maketle entegre olmuş ekran, sermayenin tarihini/gelişimini, Londra’daki planlama yaklaşımlarını, altyapı planlarını, binaların yükselişini ve yatırımların devam eden etkisini belgelemektedir.

Bunun hemen yanında kentin tarihsel gelişimini kapsayan poster sunumu yer almaktadır. Büyük dokunmatik ekran ise, binaların altyapı sorunlarını (güneş alımı, bölgesel hava kirliliği gibi), değişimini göstermektedir. Devamında, Londra’nın bölgeleri hakkında detaylı bilgi veren yine poster sunumu vardır.

Her müzede olduğu gibi halkın görüşü çok önemlidir. Kentle ilgili düşüncelerin yer aldığı bir pano vardır. Orada insanların görüşlerini okuyabilirsiniz. Örneğin elektrikli bisiklet kiralanmalı! Bütün yüksek binalar rezalet! Daha az bina daha çok ağaç!…gibi

Sergide son olarak, tüm yüksek binaların envanterinin olduğu bölümle karşı karşıya kalıyoruz. Burada Londra’da hedeflenen 510 yüksek binanın tümü araştırılarak haritalandırılmıştır. Detaylı olarak projelerini inceleme imkanı vardır.  

Maket üzerindeki kağıttan yapılmış sevimli renkli gemiler ise, çocukların bir atölye çalışmasına katıldıklarının izlerini sunmaktadır.

Son söz

Her ay 10.000’den fazla kişi NLA’yı ziyaret etmekteymiş. Etkinliklere katılmak, sergileri görmek, kahve içmek, sürekli değişen Londra’yı maket ve diğer dokümanlar üzerinde keşfetmek için… 

Orada ayrılınca şu düşünceye kapıldım. Küçük adamızda her belediye binamızın bir salonuna, bölgeyle ilgili böyle mütevazi bir kent sergisi/müzesi açsak, aslında küçük adımlarla büyük bir yol almış oluruz.

DAÜ İç Mimarlık Bölüm Başkanı Uğur Ulaş Dağlı

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık