AktüelTemasLokmacı’da “Barış ve Yeniden Birleşme” Etkinliği | Foto | #ConferenceonCyprus

Lefkoşa Lokmacı/Uzun Yol’daki  ara bölgede, çözüm ve barış isteğinin vurgulanması ve müzakereleri sürdüren liderlere mesaj vermek amacıyla “Barış ve Yeniden Birleşme” etkinliği gerçekleştirildi. WFTU üyesi sendikalar KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, PEO, DEV-İŞ, KOOP-SEN, KTAMS ve BES’in organize ettiği etkinliğe, aralarında CTP, TDP, BKP ve AKEL, DİSİ’nin de bulunduğu 100’e yakın sendikal örgüt, hareket ve platform temsilcileri katılarak destek verdi. Etkinlikte Türkçe ve Rumca “barış” yazılı flamalar taşınırken, “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” yazılı pankart açıldı. Ayrıca güney ve...
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısHaziran 28, 2017
“insan_ticareti"
Gazedda_Patreon

Lefkoşa Lokmacı/Uzun Yol’daki  ara bölgede, çözüm ve barış isteğinin vurgulanması ve müzakereleri sürdüren liderlere mesaj vermek amacıyla “Barış ve Yeniden Birleşme” etkinliği gerçekleştirildi.

WFTU üyesi sendikalar KTÖS, KTOEÖS, DAÜ-SEN, PEO, DEV-İŞ, KOOP-SEN, KTAMS ve BES’in organize ettiği etkinliğe, aralarında CTP, TDP, BKP ve AKEL, DİSİ’nin de bulunduğu 100’e yakın sendikal örgüt, hareket ve platform temsilcileri katılarak destek verdi.

Etkinlikte Türkçe ve Rumca “barış” yazılı flamalar taşınırken, “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” yazılı pankart açıldı. Ayrıca güney ve kuzeyi tel örgülerle ayıran sınırları gösteren posterler de taşındı.

Barış şiirlerinin okunduğu ve barış mesajlarının verildiği etkinlikte, Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansına işaret edilerek zamanın durduğu ve kaderin tayin edildiği yerde olunduğu vurgulandı ve “Kaderimizi başkalarının ellerine bırakırsak sonumuz yine hüsran” denildi.

 

 

Etkinlikte, “Kıbrıslıların” barışı istediği vurgulanarak, milliyetçiliğe, şovenizme ve ırkçılığa “hayır” denildi.

Etkinliğe destek veren örgütlerin temsilcileri de mesajlarını iletti.

İki toplumlu etkinliğin başında ise “United Cyprus Now” Türkçe ve Rumca bildiri okuyarak, liderlere “Sessiz çoğunluğa ihanet etmeyin” mesajı verdi.

Liderlere, adanın bölünmüşlüğüne son vermek için gerekli liderliği ve cesareti göstermeleri çağrısında bulunuldu.

 

Ortak Bildiri

Müzakere sürecinin en kritik ve hassas aşamasında, liderlerin Cenevre’de görüşmeleri devam ederken, politik, ideolojik ya da diğer tüm görüşlerden bağımsız olarak tüm Kıbrıslıları 28 Haziran 2017 Çarşamba günü Ara Bölge’de bulunan Uzunyolda bir araya gelmeye çağırıyoruz.

Bu etkinlik aracılığıyla, görüşme sürecini desteklediğimizi ve liderlerden Kıbrıs’a, barış ve adamızın yeniden birleşmesi adına olumlu haberlerle dönmelerini talep ettiğimizi söyleyeceğiz.

.
Liderlerden, kararlılık ve yaratıcılıkla yürütülecek ve tüm Kıbrıslıların beklentilerini karşılayacak bir anlaşma ile sonuçlanacak bir görüşme süreci gerçekleştirmelerini talep ediyoruz. Ortak bir gelecek kuracağımız birleşik ve barışçıl bir ülke vizyonuna bağlı kalmaları konusunda çağrımızı yineliyoruz.
Geçmişimizde yaşanan şiddeti geride bırakmanın ve milliyetçi manifestoları nihai olarak rafa kaldırarak, ortak barışçıl geleceğimizi birlikte inşa etmemizin zamanının geldiğine inanmaktayız. Kıbrıs’ın bölünmek için çok küçük fakat hepimizin birarada yaşayabileceği kadar büyük olduğunu yeniden vurgulamak istiyoruz.

Kıbrıs sorununa dahil olan tüm dış güçleri, Kıbrıs halkının yeniden birleşmiş bir ülkede barış içinde yaşama dileklerine saygı göstermeye ve Doğu Akdeniz bölgesinde barış ve istikrarın yararına, Kıbrıslıların gerçek çıkarlarına hizmet edecek bir anlaşmaya varılması için katkı koymaya davet ediyoruz.

Bu bildiriyi onaylayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütler olarak bizler, bu kritik dönemeçte, tüm Kıbrıslıları 28 Haziran 2017 Çarşamba günü bir araya gelmeye ve sesimizi, ülkemizin yeniden birleşmesi için sağduyu, barış ve umudun ortak sesi olarak duyurmaya çağırıyoruz.

Umudumuzu canlı tutarak, Kıbrıs’ta barışın engellenemeyeceğini hep birlikte haykıralım!

Destekleyen örgütler:

AKEL, CTP, TDP, YKP, BKP,United Democrats, Unite Cyprus Now,Pancyrpian Federation of Labour PEO, Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (Dev-İş), Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kooperatif Görevlileri Sendikası (Koop-Sen), Daü Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), State Workers Trade Union- ÇAĞ-SEN, Customs Workers Trade Union – GÜÇ-SEN, Cyprus Publisher’s Association – KYa B, Dayanışma, EDON, Mağusa İnisiyatifi,Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Feminist Atölye (FEMA), Halk Sanatları Vakfı (HASDER), Proodeftiki Primary School Teachers movement, Proodeftiki Student Movement (Universities), Proodeftiki Secondary School Teachers movement, Environmental Movement of Cyprus, United Turkish Cypriot and Greek Cypriot Teachers Platform, Bi-communal Choir for Peace in Cyprus, PEOM Pancyprian United Students Organization (Schools), İskele Citizens Initiative, Peace Association, Association of Turkish Cypriot Artists and Authors, Publishers Trade Union – BASIN-SEN, BARAKA Cultural Group, KGP, Cyprus Youth Platform, Turkish Cypriot Businessmen Association, Politia, KLIIR, Cyprus Association of Social Psychology, Socialist İnitiative,Workers Democracy, Doctors for Cyprus, Culture Movement, Cypriot Science Education Health and Solidarity Association – KIBES , EKA, POGO, Cyprus Peace Council, Limassol Civil İnitiative ‘Solution-Reunification-Peace”, Cyprus Reunification Movement, German-Cypriot Forum,NGO Support Centre, IKME Sociopolitical Studies Institute, Hands across the Divide, Association of Historical Dialogue and Research, United Cyprus Platform of the Overseas Cypriot Organizations, Stop the War Coalition, Kontea Heritage Foundation, Committee for a Radical Left Coalition ERAS, Drasy- Eylem, GAT -Gender Advisory Team, Cyprus Academic Dialogue, Famagusta Our Town, Cyprus Sustainability Institute, KISA – Action for Equality, Support, Antiracism, Bicommunal Kyrenia Initiative, Cyprus Writer’s Union, Epilogi Limassol cultural movement, INVEST IN EDUCATION, Enorasis sociocultural club, HAZINE-SEN, Cyprus Song Association – KIBHAD, The Management Centre of the Mediterranean, Cyprus Turkish Building Contractors Association, KLIIR,Kıbrıs Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (KTMMOB), POST Araştırma Enstitüsü, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), United Cyprus Platform, Kıbrıs Türk Demokrasi Derneği, Movement for a Federal Cyprus, United Democrats Youth organization, Bi-communal Initiative of Relatives of Missing Persons and Victims of 1963-74 events – Together We Can, Symfiliosi / Uzlaşma / Reconciliation, Left Wing, Peace Association, New Cyprus Association, Left Movement We want Federation, DAÜ Birlik ve Dayanışma Sendikası (DAÜ-BİRSEN), CAG-SEN.

 

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık