AktüelGazedda'nın GündemiEylemcilere karşı biber gazı kullanıldı!

Lokmacı geçiş noktasında düzenlenen eylemde, polis güçleri eylemcilere saldırdı. Kıbrıslıtürk bazı eylemcilerin güney geçiş noktasını zorlamasına polis ekipleri tazyikli suyla yanıt verdi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısMart 7, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Lokmacı geçiş noktasında düzenlenen eylemde, polis güçleri eylemcilere saldırdı. Kıbrıslıtürk bazı eylemcilerin güney geçiş noktasını zorlamasına polis ekipleri tazyikli suyla yanıt verdi.

Kıbrıs Cumhuriyeti liderliğinin tek taraflı olarak bazı geçiş noktalarını geçişlere kapatmasına tepkiler sürüyor. Kıbrıs’ın kuzeyi ve güneyinden birçok yurttaş, Lokmacı geçiş noktasında eylem yapıyor.

Eylem için Kıbrıs’ın güneyinde geniş güvenlik önlemleri alındığı gözlemlenirken, Kıbrıslıtürklerin eyleme “Anastasiadis Taksim’e koşuyor. O’nu durdurun” pankartı ile gelmesi dikkat çekti.

Eylemde, Türkçe ve Yunanca “Kıbrıs’ta Barış Engellenemez” sloganları da atılıyor. Öte yandan, eylemciler karşılıklı olarak Lokmacı’nın güneyinde kalan geçiş noktasına dayandı. Polis ve Birleşmiş Milletler güçleri eylemcileri kontrol etmeye çalışıyor. Kıbrıslıtürk eylemciler, geçiş noktasını zorlayınca, polisle eylemciler arasında arbede yaşandı.

Eylemcileri uzaklaştırmak isteyen polis güçleri, barışçıl bir eylemde tazyikli su kullandı.

Eylemde biber gazı

Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumların, 4 geçiş kapısının kapatılmasını protesto etmek için gerçekleştirdiği eylemde arbede çıktı. Asker ve polisin, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum eylemcilere biber gazı sıkması üzerine birçok eylemci ve gazeteci yaralandı. Bölgeye ambulans gönderildiği, eylemin ve gerginliğin de devam ettiği kaydedildi.

Ortak Açıklama

Bizler Kıbrıs’ta yaşayan insanlar olarak;

1. bizi bölen hattın üzerindeki geçiş noktalarının keyfi ve meşru olmayan bir biçimde kapatılmasını;

2. Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin sivil toplum üzerindeki demokratik olmayan baskısını;

3. bir AB üye ülkesi içinde demokratik haklarını kullanmak isteyen vatandaşlara karşı nefret gruplarının toplu linç kampanyası düzenlemelerini ve;

4. Adanın her iki yanında artan ve bizi kalıcı bölünmeye götürme tehlikesi taşıyan milliyetçiliği protesto ediyoruz.

İnsanları öldüren bir salgına karşı önlem almak her yönetimin sorumluluğu ve görevi olmalıdır. Corona virüsüne karşı insanları korumak için önlem alınmasını tamamen destekliyoruz. Fakat küresel bir sağlık sorunu insanlar arasında daha fazla bölünme, korku ve gerginlik yaratmak için kullanılmamalıdır.

Tam tersine, potansiyel olarak Kıbrıs’taki tüm insanları tehdit eden bir sağlık tehlikesine karşı Kıbrıslı Türklerle koordineli bir şekilde davranmalarını ve ortak mücadele için Teknik Komiteyi yetkilendirmesi için Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine çağrı yaparız. Virüs sınır ve geçiş kapısı tanımamaktadır.

BM Dünya Sağlık Örgütü ve AB’nin Sağlıktan sorumlu komiserinin de defaatle tekrar ettiği üzere seyahat kısıtlamaları sorunu çözmez – özellikle de adanın her iki yanında da kesinleşmiş bir vaka yokken.

Dokuz kapıdan dördünün kapatılmasının aslında, kalıcı bölücü yolunda bir aşama olarak kapıların tamamen kapatılması karşısında insanların tepkilerini ölçmeyi amaçladığı açıkça görülmektedir.

Saatin geri sarılmasına müsaade etmeyeceğimiz de umarız anlaşılmıştır.Ülkelerinin ve insanlarının bölünmesinin karşısında direnmek hakkımızdır.

Kıbrıs’taki insanlara çağrımızdır:

-Kapıların kapanmasına ve bölünmeye karşı direnin.

-Kıbrıs’ın her yerinde ırkçılık, milliyetçilik, nefret ve bölünmeye karşı sesinizi çıkarın. Çocuklarımızı böyle bir ülkede yetiştirmek istemiyoruz.

-Bazı yetkililerin, medyanın ve sosyal medyanın yaydığı korku ve propagrandaya aldanmayın.

-Barış içinde, demoktarik, toleranslı, birleşik ve federal Kıbrıs için bize katılın.

Avrupa Komiyonu’na çağrımızdır:

-Yeşil Hat Tüzüğü’nün ve AB vatandaşlarının demokratik haklarının çiğnenmesi karşısında tavır alınız.

Birleşmiş Milletlere çağrımızdır:

-Heş seviyede özellikle de sivil toplum düzeyinde daha fazla işbirliği çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi kararını herkese hatırlatınız.

Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine çağrımızdır:

-Tüm geçişleri açınız. Yeni geçişler açınız. Geçiş noktalarında insanları taciz etmekten vazgeçiniz.

-Temel demokratik haklarını kullanan insanları taciz etmekten vazgeçiniz.

-Barışçıl göstericilere karşı tüm yasal ithamları geri çekiniz.

-Aşırı sağ, diğer aşırı uçlar ve holiganlarla olan kirli işbirliğinize bir son veriniz.

-Çözüm yanlısı adayları bilerek zayıflatmak amacıyla Kıbrıslı Türklerin seçimlerine müdahale etmekten vazgeçiniz.

-Internet üzerinden yapılan tehdit ve karalama kampanyalarına karşı acil önlemler alınız.
-Salgın dahil tüm ortak sorunlarımız için teknik komiteler aracılığıyla acil önlemler alınız.

-Son olarak bölünme politikalarına yatırım yapmaktan vazgeçiniz. Bu yol, yol değildir.

Yaşlı genç, kadın erkek biz Kıbrıslılar ülkemizin kalıcı olarak bölünmesine asla izin vermeyeceğiz.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık