Kıbrıs SorunukoronavirusLokmacı barikatının açılmaması siyasi bir karar

Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Mikrobiyoloji/Moleküler Viroloji Profesörü Dr. Petros Karayiannis, Çarşamba günü Kıbrıs Haber Ajansı (Cyprus News Agency)’na yaptığı konuşmada, epidemiyolojik durumun hem kktc’de hem de Kıbrıs Cumhuriyeti’nde iyi göründüğünü ve Lefkoşa'daki Lokmacı barikatının tekrar açılıp açılmayacağı kararının siyasi bir karar olduğunu açıkladı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısTemmuz 23, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Meril Taşeli

Lefkoşa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Mikrobiyoloji/Moleküler Viroloji Profesörü Dr. Petros Karayiannis, Çarşamba günü Kıbrıs Haber Ajansı (Cyprus News Agency)’na yaptığı konuşmada, epidemiyolojik durumun hem kktc’de hem de Kıbrıs Cumhuriyeti’nde iyi göründüğünü ve Lefkoşa’daki Lokmacı barikatının tekrar açılıp açılmayacağı kararının siyasi bir karar olduğunu açıkladı.

Lokmacı geçiş kapısı toplantının gündemindeydi

Karayiannis, Salı günü gerçekleşen iki toplumlu sağlık teknik komitesi ile olan telekonferansta Kıbrıslıtürklerin Lokmacı geçiş kapısının yeniden açılmasından bahsettiklerini açıkladı.

Geçişlerdeki güvenlik önlemlerinin her iki tarafta da normal şekilde çalıştığını belirten Karayiannis, Lokmacı’nın yeniden açılıp açılamayacağı konusunun artık epidemiyoloji ekibine bağlı olmadığı ve bir siyasi karar olduğunu belirtti.

Karayiannis, epidemiyolojik tablonun iki tarafta da iyi olduğunu belirterek, eğer iki toplumun lideri de geçişi açmaya karar verirse açabileceklerini söyledi.

Karayiannis: kktc’nin epidemiyolojik durumu iyi

Karayiannis, geçişler için gerekenlerden dolayı turistlerin diğer tarafa geçmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Karayiannis, Salı günkü toplantıda komitenin, kktc‘ye gelen ve sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçen göçmenler ve kaçakçılar hakkında konuştuklarını da belirtti.

Karayiannis, kktc’nin, ülkeye her giriş yapan insandan test isteyerek ithal edilen koronavirüs vakalarını kontrol altında tutmak için yoğun çaba harcadığını ekledi ve kktc’nin uyguladığı prosedürü açıkladı.

Kktc’nin epidemiyolojik durumunun Kıbrıs Cumhuriyeti’ne göre daha iyi olup olmadığı sorulduğunda kktc’nin durumunun daha iyi olduğunu söyleyemeyeceğini, kuzeyde de ithal vakalar olduğunu ama bunların testlerle tespit edildiğini belirtti.

Kuzeydeki limanlar ve havaalanları yeniden açıldığından beri yaklaşık 20,000 test yapıldığını ekleyen Karayiannis, bu nedenle kktc’nin tüm ithal vakaları tespit edebildiğini belirtti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık