AktüelKıbrıs SorunuPolitikaLisi’deki bayrak olayı güney basınında: “Olumlu ortamı bozdu”

Gazete “Solomu’yu Taklit Etti ve Ateş Attı- Bir Genç Olumlu Ortamı Bozdu” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, 16 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum’un “Kıbrıs sorununa ateş koyma tehdidinde bulunduğu” yorumunu yaptı.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısEylül 12, 2019
Djumba Hotel & Cafe

Geçtiğimiz pazar günü Akdoğan (Lisi) köyündeki kilisede gerçekleştirilen ayine katılan Rumların beraberindeki 16 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum’un, köyün ilkokulundaki Türk bayrağını indirmesi ve Rauf Denktaş’ın fotoğrafının içinde bulunduğu resim çerçevesini de kırması, bugünkü Alithia gazetesinin manşetinde de yer buldu.

Gazete “Solomu’yu Taklit Etti ve Ateş Attı- Bir Genç Olumlu Ortamı Bozdu” başlıklarıyla manşetten yer verdiği haberinde, 16 yaşındaki bir Kıbrıslı Rum’un “Kıbrıs sorununa ateş koyma tehdidinde bulunduğu” yorumunu yaptı.

16 yaşındaki Kıbrıslı Rum’un okuldaki Türk bayrağını indirip, akabinde bunu Güney Kıbrıs’a götürdüğünü kaydeden gazete, bu durumun kendilerine, Derinya olaylarında hayatını kaybeden Solomos Solomu’nun benzer çabasını ve akabinde gelişen bilindik trajik olayları anımsattığına işaret etti.

Kıbrıslı Rum gencin okuldaki bir sınıfa girip Rauf Denktaş’ın fotoğrafını kırdığını da belirten gazete, bahse konu kişinin hareketlerinin okuldaki kameralar tarafından kayda geçirildiğini ve KKTC’de büyük tepkilere neden olduğunu ifade etti.

İki taraftan çevrelerin, olay Türk milliyetçiler açısından büyük boyutlar almadan, durumu yatıştırmaya çalıştıklarına işaret eden gazete, “elindeki bilgilere” dayanarak, okuldan çalınan “Türk bayrağının dün Kuzey’e iade edildiğini” iddia etti.

Kıbrıslı Türklerin, gencin üzerindeki siyah kıyafetlerden ötürü, kendisini Rum tarafındaki aşırı sağ ELAM (Ulusal Halk Cephesi) ile özdeşleştirdiklerini de belirten gazete, iç sayfadan da haberine, kamera görüntülerine yansıyan fotoğraflarla yer verdi.

“OLUMLU ORTAMI BOZDU”

Kıbrıslı Rumların köylerinde 45 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz pazar günü ayin yaptıklarını ve köydeki Kıbrıslı Türkler tarafından oldukça sıcak bir şekilde karşılandıklarını da kaydeden gazete, 16 yaşındaki gencin yaptıklarının olumlu ortamı bozduğunu yineledi.

Gazeteye göre sözde “Lisi” (Akdoğan) Belediye Başkanı Andreas Kauris ise gazeteye açıklamasında “Binlerce Akdoğan’lının geçtiğimiz Pazar günü topluca Akdoğan’a gitmesiyle oluşan sevgi selini, 16 yaşındaki bir kişinin anlamsız bir hareketinin gölgeleyemeyeceği” iddiasında bulundu.

“Elindeki bilgilerin”, bayrağın tespit edilmesi ve sözde “Belediye Başkanı” tarafından Kıbrıslı Türklere teslim edilmesi için çaba gösterildiği yönünde olduğunu da yazan gazete, Kauris’in ise bu bilgileri teyit etmekten kaçındığını ekledi.

“Lisi’nin (Akdoğan) ileri gelenlerinin, bu durumun köydeki kilisede yeni bir ayin yapılması çabasını etkileyebileceği konusunda endişe belirttikleri” de ifade edildi.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda ne şirketlerin reklamlarıyla ne de siyasi partilerin katkılarıyla yaşıyor. Gönüllülerin emeği ve okuyucuların katkılarıyla üretmeye devam ediyoruz. Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Gazedda’nın daha da güçlenerek yoluna devam etmesi okuyucularının onu sahiplenmesinden geçmektedir. Kolektif yayıncılık ilkesiyle yayınlarını sürdüren Gazedda, yine aynı kolektif anlayış ile ihtiyaçlarını karşılamak, dayanışma kültürünü geliştirmek istemektedir. Gazedda’nın kazanç uğruna ne diğer tüm gazetelerin sahip olduğu şekliyle reklam piyasasına girmesi, ne de kendisine bir güç odağı bulup yamanması düşünülebilir. Kısacası bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gelin Gazedda için, Gazedda’nın okuyucularının dayanışma katkılarıyla bir fon oluşturalım. Tamamen müşterek, katılımcı ve demokratik bir şekilde Gazedda’ya, barış gazeteciliğine, kolektif yayıncılığa sahip çıkalım. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

Music will never ends..

Gazeddakıbrıs yurttaş gazeteciliği anlayışı ile yayın yapan, yurttaştan yana taraf olan ve gazetecilikte meslek etiği ilkelerine inanan bir yayın organıdır.
Gazeddakıbrıs unutulanları, unutturanlara inat hatırlatandır.
Gazeddakıbrıs her koşulda barıştan yanadır.
Gazeddakıbrıs yurttaşın kendisi, O’nun sözüdür.

Gazeddakıbrıs, 2019©