AktüelÇizerlerGazedda'nın GündemiLisedeki faşist saldırı şikayet edildi

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bir lisede iki barış yanlısı öğrencinin faşist bir saldırıya maruz kalması, polise, Eğitim Bakanlığı’na ve Çocuk Hakları Koruma Komiseri’ne şikayet edildi.
Gazedda Kıbrıs Gazedda KıbrısKasım 19, 2020
Gazedda_Patreon
Muzakere_CDF
Music will never ends..

Kıbrıs Cumhuriyeti’nde bir lisede iki barış yanlısı öğrencinin faşist bir saldırıya maruz kalması, polise, Eğitim Bakanlığı’na ve Çocuk Hakları Koruma Komiseri’ne şikayet edildi.

Dasupoli Lisesi’nde, barış sloganı atan iki öğrencinin, okul idaresinin müsamahasıyla, faşistler tarafından linç edilmesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nde gündem olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz Pazartesi günü gerçekleşen saldırıyla alakalı, saldırıya uğrayan öğrencilerden birinin annesi Ant 1’e olayı anlattı.

Ant 1’e açıklama yapan anne, konuyu polise, Eğitim Bakanlığı’na ve Çocuk Hakları Koruma Komiseri’ne şikayet ettiklerini ifade ederek, saldırının açıkça ırkçı, milliyetçi ve cinsiyetçi bir karaktere sahip olduğunu ifade etti. Anne, saldırının fiziksel ve sözlü şiddet içerdiğinin altını da çizerek, öğrencilerin fiziksel bütünlüklerine yönelik tehdit, kişiliklerinin aşağılanması ve sağlıklarına yönelik tehditler içerdiğini de kaydetti.

Anne yaptığı açıklamada, kızını bir kişinin bir daha asla yataktan çıkamayacağı yönünde tehdit ettiğini de belirterek, durumu öğrendikten sonra okulu aramak zorunda kaldığını, kızını alarak polise gittiklerini ve poliste suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Kızının dün ve bugün okula gitmeye devam ettiğini de belirten anne, “kızım gitmeye korkuyordu” şeklinde açıklamalarda bulundu. Okulda kızların güvenliklerinin sağlanması maksadıyla iki öğretmenin sürekli yanlarında gezdiğini de belirten Anne, Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları görüşmede, konunun okul yönetimi tarafından ele alındığının tarafına bildirildiğini kaydetti.

Gazedda Kıbrıs

Gazedda Kıbrıs

Gazedda'yı hem yaşatabilmek hem de içeriklerini daha da zenginleştirebilmek için okuyucu katkısına ihtiyacımız var. Bağımsız ve özgür olmak, öyle kalmak ve bu sesi yaygınlaştırmak, daha fazla paylaşmak istiyoruz. Bunun da yolu sizlerin desteğinden, yani yurttaşların, Gazedda’yı sahiplenen insanların gönüllü oluşturacakları fondan geçmektedir. Gazedda’ya patreon üzerinden destek olabilirsiniz. https://www.patreon.com/gazedda

LGBT kitapcık